| halcyon16 a întrebat:

Pentru a conduce un motocross trebuie sa am minim 16 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de 2 elemente: unde vrei sa conduci motocicleta si marimea acesteia.
Daca o conduci numai pe pista de concurs atunci nu trebuie neaparat sa ai 16 ani, o anumita varsta se cere numai pentru conducerea pe drumurile publice.
Trebuie sa ai 16 ani pentru moped (si cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera) si motocicleta cu capacitate cilindrica de pana la 125 cmc si puterea de maximum 11 kw (si cu permis de conducere de subcategoria A1). Peste aceasta capacitate si/sau putere se cere varsta de 18 ani si permis de conducere de categoria A. Numai bine!

2 răspunsuri:
| PinteaDog a răspuns:

Depinde ce motocross vrei sa conduci! La 16 ani poti sa conduci unul doar de 49 cm3, si desigur sa ai un atestat care sa dovedeasca ca poti conduce motocrossul respectiv.( Atestatul ti-l faci la un instructor auto), o sa te puna sa dai un test de legislatie rutiera si daca il iei, o sa ai dreptul sa conduci orice motor pana in 49 de cm3. Nu trebuie sa te sperii, deoarece multi instructori iti dau atestatul pe 200-250 de RON. Ca doar traim in Romania! Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu!

| halcyon16 explică (pentru PinteaDog):

Problema este ca majoritatea au peste 50cm3 crying.