| TudorDD a întrebat:

Ce mașină recomandați până în 4000 de euro? Începător, da. Mă interesează consumul, motor până în 2000, desigur, an peste 2006. Alte preferințe n-am.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opel Astra H orice motor
Ford Focus 2 1.6 TDCI/2.0 TDCI
Renault Megane/Clio de preferat pe benzina

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un Corsa cu motor de 1.2?

| Frank51 a răspuns:

Golf5
Leon
A3 8P
Fabia 2
Logan
Astra h

| zilog a răspuns:

TICO consuma 45 litri pentru 1000 de Km dacă ii faci pe toți dintr-o bucată și mergi cu o viteză medie de 90Km/ora
Eu am avut tico si mergeam cu el drumuri de 4000 Km dus 4000 Km intors si dacă mergeam pe drumurile cu tiruri nu prin orașe
setasem la gps ca as fi tir
Consumam chiar si 3, 5 litri la 100 km asta a fost cel mai mic consum dar am mers cu o viteză medie de 85 Km/h
nu am pus frâne nu am accelerat

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Ca incepator recomand mereu ceva pe benzina chiar daca consuma mai mult. Castigi pe partea de piese ce pierzi pe consum. O masina din clasa medie ( golf 5, Astra, focus, leon, etc) e cel mai ok. Cam orice motor 1.6 MPI de la oricare de la cele de sus sunt simple si fiabile. Eventual cea mai buna decizie este un logan 1.4 mpi pentru intretinere. Daca doresti musai diesel atunci as lua ceva cu motorul 1.4 tdi sau 1.9 tdi de la VW sau 1.6 CRDI de la Hyundai/Kia. Cel de 1.4 tdi are un consum mic de te doare mintea. Bafta!