| AdiMihai25 a întrebat:

#pentru cunoscători si lamurire.
Kit instalație xenon tip H7, lumina albă 6000 k, blast Slim, tensiune 9-16, putere 35kW,
DAR, leduri?
Se poate pune pe Chevrolet Captiva 2008 (faruri cu lupa h7)?
Este permis, trebuie omologat ceva?
#raspunsuri concrete
#funda

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca deja ai xenon pe masina si kitul asta este omologat, facut de un producator legal nu chinezarie atunci da.
H7 se refera la montura becului, nu inseamna ca H7 e obligatoriu xenon.
LED-uri nu, masina nu a avut de fabrica nu e legal sa pui... poti pune pe riscul tau.

| Digikey a răspuns:

Antimulte bate campii.
Modificarile la sistemul de iluminare al masinii sunt ilegale si poti sa ramai fara talon oricand.
Kiturile xenon aftermarket nu se pot monta legal pe masina.
Xenon legal doar in reprezentanta impreuna cu sistemul de spalare al farurilor.

| baru a răspuns:

Nu se permite nici o modificare la instalatia de iluminare.

| SoulReaver a răspuns:

Ma prietene, ti s-a raspuns deja cred ca de 3 sau 4 ori la aceasta intrebare. Daca ai halogen si pui xenon, led sau mai stiu eu ce e ILEGAL! Te opreste RAR-ul mobil ramai fara talon si cu o amenda. Orice modificare a sistemului iluminat ilegala. Iti pui sa te astepti ca poti ramane fara talon oricand.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

#taguridecacat
Nu poti pune legal nici xenon h7, nici led. Astea sunt surse de iluminare neomologate, nu treci ITP/RAR cu ele, iar la primul control poti fi lasat fara certificat, si amendat.
Poti omologa doar daca gasesti becuri led cu omologare, care sa inlocuiasca becurile cu filament. Dar sunt de negasit ledurile omologate, am ajuns sa cred ca e doar un basm.