| ciprian_3266 a întrebat:

PITESTI EXAMEN AUTO
Vineri dau examenul auto in pitesti. Pentru cunoscatori la ce ar trebui sa fiu atent? Cum sunt politistii, ce pretentii au?

Răspuns Câştigător
| YunaFFX a răspuns:

N-am auzit de cazuri in care examinatorul ar fi actionat frana din greseala. O actioneaza in momentul in care deja ai facut 21 de puncte de penalizare sau daca exista riscul sa accidentezi pe cineva. Acum depinde si de examinator, unii sunt mai blanzi si mai inchid ochii la o greseala mai putin grava, altii sunt mai duri si taxeaza la sange. Duta e ok, se ia examenul lejer cu el. Dar asta tine de noroc, e ceva relativ. Mult noroc!

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

laughing daca nu specificai ca il dai la Pitesti iti spuneam sa iti faci ceva griji dar asa... laughing Politistii din pitesti sunt destul de rai daca nu dai deloc banul dar ca pretentii daca tu conduci bine si esti atent si calm, nu te vede ca esti incordat la volan va fi totul ok si vei lua!

| YunaFFX a răspuns:

Sa fii atent la distanta dintre masina si bordura sau alte masini. Ca sa-ti dau exemplu, imagineaza-ti ca tu conduci cu usa copilotului larg deschisa. Cam aia e distanta care trebuie sa o respecti. Mai tin cont si daca te uiti in oglinzi, cam din 5 in 5 secunde sa te uiti la oglinda retrovizoare. In cazul in care te pune sa mergi cu spatele sa nu depasesti distanta de 50 m (nu e problema mare daca mergi mai putin, ideea e sa nu sari de 50 m). Mare atentie la semne, o sa te puna sa opresti sau sa o iei inainte unde e interzis (pe acolo prin Razboieni e o situatie de genul). Daca ti se intampla sa-ti moara motorul de 3 ori, esti ca si picat (poate nu e cazul). Din ce stiu de la instructorul care am facut eu, examinatorii urmaresc la baieti un stil de mers mai prudent, pe cand la fete un stil mai sportiv. Viteza ideala pentru examen este de 40-45 km/h (unde iti permiti bineinteles). Cat despre examinatori, stiu de o politista Alina care pica pe capete, in rest n-am mai auzit de altcineva. Multa bafta!

| YunaFFX a răspuns:

@Bogdana: Politistul nu are voie sa actioneze comanda dubla in timpul examinarii. Cu o singura exceptie: daca apasa pe frana, persoana examinata este picata.

| simf a răspuns:

Politistii sunt echilibrati si nu-ti cauta nod in papura, chestia e sa nu intri tu in panica. ai grija la rondul de la razboieni si la trecerile de pietoni de pe banatului. daca nu te iau emotiile si chiar esti pregatit, n-ai de ce sa-ti faci griji.

| Bogdana91 a răspuns:

In primul rand examinatorii sunt atenti la cum te asiguri. Nu e de ajuns sa-ti intorci doar ochii, pentru ca el nu vede acest lucru. De preferabil sa-ti misti si capul pentru ca acesta sa observe. E important sa nu ai emotii. Mie imi tremurau picioarele si la pornirea din rampa mi-a murit motorul de doua ori pentru ca nu mai simteam deloc ambreiajul. In sensul giratoriu sa ai mare grija, pentru ca desi masina e departe de tine si ai apuca sa treci, examinatorul franeaza.Sa nu treci de pe o banda pe alta pe zebra...Cam atat imi aduc aminte.Multa bafta!
P.S.: Nu sunt din Pitesti, dar crede-ma, examinatorii sunt la fel peste tot.

| ciprian_3266 explică:

Pai si daca imi apasa frana dar din greseala sa zicem, imi pot continua drumul fara sa fiu picat?
@simf de rondul din razboieni n-am emotii
@yuna de alina am auzit si eu multe rele. Cu Duta as vrea sa pica, ii place cand soferul conduce mai repede".

| ddodo a răspuns (pentru ciprian_3266):

Da sunt raspunsuri si raspunsuri ...variante si variante...c ai facut pana la urma ai luat?

| ciprian_3266 explică (pentru ddodo):

Da l-am luat!

| Tase10 a răspuns:

Care politist e cel mai cuminte?