| anonim_4396 a întrebat:

Posesor BMW 318D E46 Facelift din 2002 nu mai invarte electromotorul, care ar fi problemele? Ieri dimineata am dat la automat a invartit greu pana s-a auzit un sunet ciudat ca si cum ar fi invartit in gol din electromotor sau alternator. Dupa am incercat si a doua oara sa ii dau la automat dar cu cabluri puse de la alta masina pentru a avea curent in baterie dar din pacate nu a mai invartit deloc doar se aude 'clanc'. Azi am incercat sa o imping 2-3 metrii in spate si in fata pentru a incercat sa ii deblochez 'bendixu' dupa cum a spus un electrician e posibil sa se fi blocat 'bendixu' dar fara success. Bornele le-am verificat si pe ele sunt puse bine, ce poate fi problema?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut JS, pare-se ca te-a lasat bobina dupa cum ai explicat, solutia, demonteaza-i electromotoru, fa-l bucati schimba-i periile si bobina, fa-i o proba si monteaza-l la loc! Bafta JS!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pana nu demontezi electromotorul nu poti sti ce este. Poate fi coroana(cu ea se cupleaza bendixul electromotorului la fiecare pornire) de pe volanta.Motorul se opreste in aceeasi pozitie intotdeauna si implicit si coroana este mai uzata in acel loc.P.S.Alternatorul nu are nici legatura cu pornirea.El incarca bateria si alimenteaza(in mers)sistemul electric al masinii.

| CatalinOrzan a răspuns:

Cred ca e ceva de la alarma. Mai bine du-te la cineva specializat in asa ceva!

| darrio2007 a răspuns (pentru CatalinOrzan):

Penibil.

| CatalinOrzan a răspuns (pentru darrio2007):

?

| darrio2007 a răspuns (pentru CatalinOrzan):

Ce legatura vezi tu intre alarma si pornirea unei masini?

| CatalinOrzan a răspuns (pentru darrio2007):

Alarma are un releu care blocheaza pornirea masinii!

| darrio2007 a răspuns (pentru CatalinOrzan):

Nu cred ca el si cu un electrician auto nu ar fi observat asta.Mai ales ca a invartit motorul catva timp.Sa fim seriosi.

| CatalinOrzan a răspuns (pentru darrio2007):

Da... ai dreptate! Recunosc.

| darrio2007 a răspuns (pentru CatalinOrzan):

Ok.O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu zic sa te duci la un service se poate sa se fi stricat elecromotorul sau poate nu mai tine bateria

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Poti suna la: 0268274444 la bobes in Brasov poate ei iti explica.big grin