| SalutFrate112 a întrebat:

Pot conduce legal pentru A2 fara limitare urmatoarele motociclete?
1.Suzuki gs500f
2.Suzuki gs500e
3.Kawasaki ER5
4.Honda CBF 500

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca se incadreaza la categoria A2, conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c)categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Daca se incadreaza le poti conduce, daca nu se incadreaza ai nevoie de categoria A.

| SalutFrate112 explică (pentru Ioandelasal):

Raspunsul asta este egal cu 0 pentru mine pentru ca nu ma pricep, imi poti spune daca da sau nu la fiecare motor sa stiu si eu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SalutFrate112):

Tu esti interesat, nu eu!
Ca sa-ti spun la fiecare ar trebui sa stiu caracteristicile tehnice si sa le compar cu cele prevazute de lege si nu le stiu, nu m-au interesat motocicletele.

| trophin a răspuns:

Mai bine ia tot A și gata fără bătăi de cap. Ca unu copie un articol, dar nici el nu știe despre ce e vorba

| SalutFrate112 explică (pentru trophin):

Am 18 ani, nu pot da de A.

| trophin a răspuns (pentru SalutFrate112):

Ai 18 ani... Poți da de pilot de nave spatiale