| adiww a întrebat:

Pot folosi 5w40 castrol la golf 4 pompa diuza tdi 1.9 115cp 280.000 km sau 10w40 castrol?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

La atatia kilometri, daca motorul nu a fost reconditionat, atunci recomand 10w40, are o vascozitate mai mare.Respecte

11 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Acum ca vine iarna merge mai bine 5w40.Este mai scump dar rezultatele se vad imediat.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru claudiu2386):

Am zis ca merge mai bine incearca sa citesti mai atent.
Este oricum mai putin vascos decat 10w40 si la -20 se vede diferenta mai ales daca este diesel.
Si oricum este mai bun 5w40 fata de 10w40 indiferent de anotimp chiar daca masina lui are ceva km. Daca are presiune de ulei nu sunt probleme.
Asa ca nu mai ranji degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru claudiu2386):

In general 5w40 este fullsintetic iar 10w40este partial sintetic.
5w40 rezista mai bine la temperaturi inalte, are in general proprietati mai bune.Este vorba doar despre cultura generala.

Trebuie sa-ti desenez?

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Cum spuneam in alt post, tara asta este plina de incompetenti care se invart in domeniu, si care au impresia ca le stiu pe toate.
Daca inca nu stii ca uleiul fullsintetic este mai bun decat cel partial sintetic, te cheama si pe tine Dorel.
Este si mai scump cu 20-30% daca asta iti spune ceva.
Daca stii sa citesti specificatiile tehnice citeste-le si dupa aceea dati cu parerea.

Răspuns utilizator avertizat
| 0rlando a răspuns (pentru claudiu2386):

Dacă nu are setul motor nou, atunci 10w40 este alegerea evidentă.
Poate că un 5w30 ajută la pornire, dar după ce se încălzește, se face apă chioară.
-Dorel.

Răspuns utilizator avertizat