| MariaDenisa26 a întrebat:

Pot sa ma inscriu la scoala de soferi inainte cu 3 luni sa fac 18 ani?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă ți-ai fi luat cartea aceea groasă de legislație rutieră ai fi găsit răspunsul in ea. Si răspunsul este: da.
Poti face scoala dar nu poți da examenul pentru categoria B. Poti doar pentru B1 care se cere 16 ani impliniti.

| gardianuf a răspuns:

Buna dimineata Denisa!
Da se poate face scoala de soferi cu 3 luni inainte sa faci 18 ani, vei face cursurile de legislatie si orele de condus in schimb nu vei putea da nici un examen pana nu vei implini varsta de 18 ani cel putin.
O zi buna!

| AutoStyl_Radu_1983 a răspuns:

Da se poate si iti recomand Scoala AutoStyl, este noua dar are instructori super seriosi!