| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa ma inscriu la scoala de soferi cu 3 luni inainte sa implinesc 18 ani din ce am auzit cred ca da in Romania numai ca eu sunt in Italia stie cineva? dau funda happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Romania da, poți sa te înscrii cu 3 luni înainte de a împlini vârstă.

Doar ca degeaba te înscrii cu 3 luni inainte, pentru ca atunci când dai sala trebuie sa ai neapărat noul buletin si 18 ani!
Si in 3 luni îți vei termina cele 30 de ore foarte repede.

Nu stiu exact cum e in Italia, dar auzisem ca acolo, la sala, ai avea 40 de întrebări la care trebuie sa răspunzi doar cu Da sau Nu...si nu stiu cat ar trebui sa ai corecte ca sa treci.

| ciprian2015 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da asa e sunt 40 de intrebari in Italia, ai voie sa gresesti 4 happy

| ciprian2015 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buletinul meu e valabil pana la 19 ani va trebui sa il schimb la 18 ani?

| anonim_4396 explică (pentru ciprian2015):

Nu, in cazul acest nu cred.
Adică, majoritatea care se duceau sa dea sala, își făceau si buletinul pentru ca expira după 4 ani.
Important e ca atunci când dai sala sa fi împlinit vârstă de 18 ani.

| Salontanul a răspuns (pentru ciprian2015):

Nu. Numai cu 2 saptamani inainte de a expira.

| elninoema a răspuns:

Da poti sa dai scoala de soferi si inainte de 18 ani, vei intra cu certificatul de nastere la sala