| xSega a întrebat:

Poți conduce pe câmp cu mașina dacă nu ai permis?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 335
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe DRUMURILE PUBLICE a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive.

Drumul public = orice cale de comunicaţie terestră, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile.

Acel camp la care faci tu referire nu este inclus in categoria drumurilor publice, altfel spus este proprietate privata, asta inseamna ca nu se supune prevederilor Codului Rutier, deci inseamna ca poti conduce masina pe camp chiar daca nu detii permis.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu poti conduce nicaieri, atata vreme cat nu ai permis de condus.
Daca esti prins ti se face dosar penal si vei ramane cu el pe viata, ca si puscariasii.

| Hammurabi a răspuns:

Ai voie pe camp adica pe aratura. Nu ai voie pe drumurile chiar de pamant dintre campuri pentru ca sunt drumuri publice. Atata timp cat apar in planuri si in documentatiile cadastrale ca drumuri sunt drumuri amenajate deci publice... te paste dosar penal.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, poti conduce pe drumuri de pamant, campuri de oarece nu sunt domenii publice

| GPA a răspuns:

Da,este un teren deschis. Politia nu umblă pe "câmpuri".
Poți exersa condusul, poți învăța de dinainte procedurile. Sa fi pregătit pentru examen.

| missfatadelatara a răspuns:

Nu, că calci oile lui Ghiță ciobanul.
Sau ale lui Becali? thinking

| cyupaku a răspuns:

Daca nu ai permis, NU!

| FlappyXXX a răspuns:

Dacă poliția nu e prin preajmă poți.
Dar dacă este sau apare după și vei mai avea norocul să te și oprească, atunci cu părere de rău îți spun că te vei alege cu un dosar penal și suspendarea dreptului ( nu mai stiu exact cat timp, parcă 4 ani ) de a mai da de carnet.
Legea este pentru toți, ir în lege scrie clar că nu ai dreptul de a conduce un autotorism până nu deții un permis de conducere valabil.
Până atunci, dacă faci ceva o faci pe pielea ta.
Succes!

| DaniTDCI a răspuns (pentru FlappyXXX):

Ai dreptul de a conduce un autoturism pe camp si drumuri de pamant, de oarece nu sunt domenii publice. nu ai pe cine sa omori pe camp intelegi?

| FlappyXXX a răspuns (pentru DaniTDCI):

Serios vorbești?
Atunci ia hai să ne luam toți mașini și să mergem să învățăm să conducem pe câmp, sau na, fiecare om de la țară să își ia câte o mașină să meargă la prășit cu ea, că doar merge pe câmp.

| DaniTDCI a răspuns (pentru FlappyXXX):

Ce legatura are raspunsul tau cu ce am zis eu? fiecare face ce vrea, din partea mea luati-va avioane. legea nu interzice conducerea unui vehicul pe terenuri accidentate, nepublice, nu au ce sa iti faca din moment ce nu esti pe drumuri publice dar nah. nu stau sa iti explic ca si la copii mici

| Holiday a răspuns (pentru FlappyXXX):

Nu este necesar permis pentru a conduce un vehicul pe camp.
Permis iti trebuie doar pentru a conduce pe drumurile publice care sunt definite astfel:
"Prin drum public se intelege orice cale de comunicatie terestra care nu este cale ferata si este special amenajata pentru trafic pietonal si rutier si deschisa pentru circulatie."

Raspunzi penal/civil pentru daune, vatamari corporale, ucidere din culpa etc daca se intampla sa comiti asa ceva conducand pe camp, dar nu pentru faptul ca nu ai permis.

| JoookkkeeeRRR a răspuns (pentru FlappyXXX):

Erau si este 5 ani

| FlappyXXX a răspuns (pentru JoookkkeeeRRR):

Eram pe aproape.

| suntserios a răspuns (pentru FlappyXXX):

Campul nu e drum public, nu iti cere nimeni permis acolo