| Xx97emalia a întrebat:

Hei!
Dacă ai permis pentru categoria B1(16ani),poți conduce mașina de categoria B cu un însoțitor care are minim 5 ani experiența?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula in mod legal pe drumurile publice, cel putin in Romania, la noi nu exista insotitor.
Pentru categoria B varsta minima este de 18 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

„Legislația din România permite conducerea de autovehicule de către persoanele care au împlinit 16 ani, în baza unui atestat primit de la o școala de șoferi autorizată".

| Xx97emalia explică (pentru Ioandelasal):

Nu poți circula la 16 ani mașina normala cu permis de b1, dar mașina mică specială pentru 16 ani poți

| Ioandelasal a răspuns (pentru Xx97emalia):

Vinzi castraveti la gradinar! Stiu foarte bine ce categorii se obtin de la 16 ani si ce inseamna categoria B1, dar tu nu asta ai intrebat si am raspuns la ce-ai intrebat.

| darrio2007 a răspuns:

Categoria B este una iar categoria B1, este alta. Deci nu.

| Xx97emalia explică (pentru darrio2007):

Știu,întrebam deoarece așa este in America și mă gândeam ca poate exista o mică șansa sa fie și la noi, nu o sa le mai compar?

| darrio2007 a răspuns (pentru Xx97emalia):

Nu exista o asemenea sansa. America e America.

| Catrice a răspuns:

N-are treaba.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu poti

| goguPatent a răspuns:

Sub nicio forma.