| L3onardus a întrebat:

Preferati o masina cu km putini care mai mult sta si face drumuri doar din oras sau o masina cu km ceva mai multi dar facuti in afara orasului?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Am spus- si o mai spun poti sa o consideri un POSTULAT (adevar de necontestat) pentru deplasari de ici colo pe distante scurte se recomanda masina pe BENZINA, pentru concedii, distante lungi, naveta zilnic etc se recomanda masina DIESEL
Masina cu km putini ar trebui sa fie doar masina NOUA, nu am incredere in Romania ca exista samsari cinstiti! Deci toate putregaiurile diesel de 4-5 ani pe care le vedeti cu 110.000 de km sa fugiti de ele, in realitate toate au peste 300k km! Strainu nu-si ia diesel ca romanu neavenit sa mearga la piata cu ea, pentru ca stie ca masina pe motorina rulata pe distante scurte strica catalizatorul, strica DPF, infunda tot, dregleaza si buseste senzori...el o ia ca sa mearga in concedii lungi, sa faca naveta etc. Daca se deplaseaza in oras 10 km pe zi cu siguranta isi ia o masinuta de cilindree mica pe benzina.
Doar la romani vezi Audi 3.0 tdi si merge cu ea din fata blocului in spatele blocului, din spatele blocului pana la magazinul de la 200 de m, apoi o parcheaza toata ziua si ala a fost traseul pe toata luna...

| darrio2007 a răspuns:

Cine ti-ar spune pe unde a umblat cu ea? Nu spui in ce situatie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cum se prezinta masinile, si despre ce kilometraje e vorba.
Daca e de ales intre 30. 000km prin oras si 180. 000km pe autostrada, o iau pe aia de 30.000, chiar daca i-a facut in Bucuresti sau Caracal. Bag o revizie in ea la articulatii, fluide si admisie/evacuare/turbo/dpf, si am o masina de 30. 000km cu revizia la zi. Si nu doar daca e 30. 000km, orice sub 100. 000km suna bine, daca nu e VAG.
Dar daca e vorba de 200. 000km in oras sau 300. 000km pe afara, conteaza doar cum se prezinta masina la o verificare amanuntita. Un motor 1.2 benzina va fi mai sanatos daca s-a plimbat 200. 000km sub 80km/h, decat daca ar fi facut drumuri de sute de km, peste 120km/h. Benzinarele cam "mor" la drumuri lungi. Doar un diesel de la 1.6 in sus, e mai sanatos daca a facut curse lungi, decat daca s-a plimbat prin oras, pentru ca dieselul "moare" in oras, din cauza ca se incalzeste greu, si are multa funingine in el, mai ales cat timp e rece. Funinginea aia ajunge peste tot: in ulei, in EGR, in DPF, se depune si pe turbina, intre segmenti, pe sitele de la sistemul de ungere, etc. 200. 000km in drumuri de 2-3 km pot echivala cu vreo 500. 000km de autostrada, in cazul unui diesel potent, cu motor masiv, care se incalzeste foarte greu.