| bau0217 a întrebat:

Ce masina mica la mana a doua recomandati pentru drumuri lungi? O sa plec in Olanda si o sa stau in afara orasului, asta ar insemna sa merg putin mai mult pe autostrada. De inmatriculare ce stiti? E mai bine sa o inmatriculez acolo sau aici? Ma intereseaza o masina care sa coste in jur de 3000 E.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiind vorba de autostrada, recomand ceva de clasa cat mai mare si diesel, nu chichineata de doi metri (Polo, Punto, Matiz, Sandero).
La banii aia eu m-as orienta spre un Golf 4 1.9 TDI, sau Ford Focus 1.8 TDDI, modelele de prin 2000.
De inmatricularea in alte tari nu stiu nimic, dar as fi de parere sa o inmatriculezi in Romania, ca doar aici e casa ta, nu? happy

| Florian20405 a răspuns:

Salut.
Iti recomand o Skoda Fabia TDI sau benzina.Sunt niste masini comfortabile, puternice si rezistente.
Poti opta pentru varianta elegance full option piele etc 1.4 16v 101 cp.1.4 este bun atat pentru oras cat si pentru exterior.Am avut fabia 101 cp si am dus-o linistit in 190-200km/h.De asemenea poti opta si pentru o varianta diesel care este foarte economica 1. 4tdi (cea mai iefitina si la intretinere si la cumparare) dar si 1. 9tdi 101cp sau 131 cp(depaseste 4900 E, este varianta vRS)
A doua varianta ar mai fi Volkswagen polo, e una si aceeasi cu fabia doar designul difera.
A treia varianta ar fi Seat Ibiza care e una si aceeasi cu fabia si polo :)) doar la design este mai frumoasa, simpatica.Interiorul e foarte frumos, cred ca cel mai frumos dintre fabia polo si ibiza.
Ai de ales, bafta!
http://www.autovit.ro/skoda-fabia-C33383023.html

| nikname a răspuns:

Matiz!

| MskDesign a răspuns (pentru nikname):

Ce sa faca cu un matiz pe autostrazi? Omul va trebui sa faca drumuri in fiecare zi.

| MskDesign a răspuns (pentru nikname):

Cred ca iti convine sa cumperi masini in tara, asta din cauza asigurarilor in strainatate.Eu platesc in Italia cam 800 de euro pe an cu a 10-a clasa de bonus-malus, sau cum se numeste in tara.Cat despre masina ai putea sa cumperi un ford focus din 2006, fac o gramada de kilometri.Cunosc pe cineva aici care are si a facut deja 350.000 de km.

| critikl a răspuns:

Eu am făcut Germania acum vri-o 3 ani cu o bătrânică din ''93(Opel Astra F) și am fost la destinație (București-Munchen) în 4 zile și 3 nopți cu 2 șoferi și nu am oprit decât de 2-3 ori pe zi pentru mese și necesități fiziologice.Cu o mașină de mai puțin de 800E, bine mai eram cu o mașină, nu eram chiar așa de nebuni laughing). Acum cum îți e norocu nu poate băga nimeni mâna în foc că ajungi 100% acolo fără nici-o neplacere cu o mașină de 10-15 ani că mașini mai noi și serioase nu prea sunt la 3. 000E.