| Mkeynes a întrebat:

Problema cu AC.
Nu baga nici caldura, nici frig.
Oare care este problema si daca e risc sa merg cu ea asa?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii faci o incarcare cu freon... e vreo 100-150 lei

| Bizon95 a răspuns:

Lal
pe bune, nu face schimb de caldura dar tu SPERI ca nu e nici o problema?!?
iar daca nu baga frig, care e diferenta intre AC si un ventilator fix in perete?... ca nu vad nici una tongue

99.99% ca a iesit agentul termic... ala "nu se observa" deloc si merge in continuare chiar daca nu face nici un schimb de caldura
iar din pacate o sa te coste ceva, nu numai schimbarea agentului, dar si ca trebuie gasita gaura prin care iese

| Mkeynes explică (pentru Bizon95):

Deci e problema?‍♂️?‍♂️

| Bizon95 a răspuns (pentru Mkeynes):

Mai, ce nu ai inteles din "a iesit agentul termic"?

trebuie neaparat sa spun "freon" care nu e corect pentru ca sunt si alti agenti termici, chiar daca freonul e cel mai folosit

agentul termic e cel care face schimbul de caldura, adica practic raceste partea AC-ului din casa, fara el ai un ventilator si un compresor care se invart in gol

iar ce a spus suntserios e numai partial corect, din cauza ca NU e normal ca agentul de racire sa iasa singur, asa ca, reincarcarea o sa tina in cel mai bun caz o perioada, dupa care o sa iasa din nou, asa ca ar trebui SI cel putin schimbate dozele si verificate toate tevile in cautarea de "gaurii", altfel o sa faci schimbare de freon odata la cateva luni