| brk a întrebat:

O problema la un bmw e36 316i, an 95, mi se duce acul de la apa pe rosu si nu baga caldura deloc, si trebuie sa o las sau sa merg incet cu ea. ce sa fie?

8 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Asi spune ca e de la termostat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cele mai frecvente probleme cu circuitul de racire in perioada asta rece sunt cele datorata antigelului prost, sau a completarii cu apa, lucru care duce la formarea dopurilor de gheata in motor, chiar daca exista si antigel in instalatie.
In primul rand, te uiti la cureaua de la pompa de apa. Daca nu e cureaua, si nici ce am explicat mai sus, atunci ar putea fi termostatul blocat pe inchis, adica pe rece (ce ti-a zis acel cineva), sau radiatorul/radiatoarele infundate, lucru destul de des intalnit la BMW-uri.

Răspuns utilizator avertizat
| maestrul007 a răspuns:

ai sanse mari sa se fi ars garnitura de chiuloasa, mergi sa o vada un mecanic

| bosulika3500 a răspuns:

S-ar putea sa nu iti mearca cureaua sau cv probleme cu termostatul