| eugengen1 a întrebat:

Probleme cu căldură golf 3! Acu câteva luni am scos termostatul și acum am observat că nu am căldură deloc... termostatul e problema!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Si dc nu mergi la reparat cu ea? Vw sa fie

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Si intrebarea care este?

| Allexander07 a răspuns:

Nu este termostatul (iti spun din propria experienta), umblu fara termostat si masina mea da caldura, termostatul este pentru a racii motorul, cand apa ajunge la termostat cu o temperatura de 90 grade, acesta se deschide si porneste termocupla.
Iti recomand sa-ti pui termostat, lucru pe care am sa-l fac si eu, deoarece iti trebuie la iarna plus ca consumul de carburant este mult mai mare fara termostat.

| DaniTDCI a răspuns (pentru Allexander07):

Salut, termostatul nu are nicio legatura cu consumul de carburant, el da drumul lichidului sa patrunda prin blocul motor cand acesta ajunge la o anumita temperatura ridicata,... ce legatura ar avea cu consumul?

| Allexander07 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Deoarece nu exista termostat, motorul sta mereu rece, daca ar avea termostat motorul sar incalzi pana la o temperatura de 90 de grade, astfel apare consumul mai mare de carburant.

Stiu ce zic, trec prin asta.
Cu termostat aveam consum 3-4%
Fara termostat am consum 9-10%.

| ro74florin a răspuns (pentru DaniTDCI):

Un motor (termic) este prevăzut sa functioneze la o anumită temperatură
funcționarea motorului fara termostat (la o temperatură mica a lichidului de răcire) duce la o funcționare defectuoasa, consum mărit de combustibil, uzura prematură