| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa imi dati niste detalii despre jobul de tester de masini? Adica probator de masini.Am cautat pe google si nu am gasit prea multe informatii.Ce salariu are? Ce studii trebuie sa ai? Unde trebuie sa te angajezi? etc.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai permis de conducere pentru categoria de masini pe care le vei testa + vechime in conducerea masinilor (fara accidente provocate de tine) + alte criterii impuse de angajator.

Salarul se negociaza in functie de gradul tau de pregatire si bugetul angajatorului.
Nu e totuna sa fii tester la un service auto de cartier sau la o echipa de Formula 1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data defineste ce intelegi tu prin tester de masini, a testerul de masini e un calculator in sinea lui happy

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Test driver

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa faci un test drive cu o masina?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asemanator cu cei ce lucreaza la Cavaleria.

https://www.youtube.com/user/CavaleriaRO

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia sunt jurnalisti auto nu testeri auto.
Un tester auto adevarat il gasesti in fabrica la producator.

| Wr3nch a răspuns:

Nitica mecanica ca sa stii la ce te uiti. De angajat, la service sau cu PFA. De salar nu stiu.

| goguPatent a răspuns:

Aia de la cavaleria nu sunt nici pe departe testeri de masini. Sunt cum s-a mai scris aici, niste jurnalisti. Asta trebuie sa si tu sa faci daca te intereseaza domeniul.