| nabucodonosor a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti, ce se intampla cu o masina electrica dupa 8-10 ani? Mai tin bateriile, sau trebuie sa-mi iau alta masina? Ce fac cei mai nevoiasi care nu-si permit sa dea pe o masina mai mult de 5-6000 euro?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu arunci masina din cauza unei baterii, fiindca poti cumpara alta baterie cand prima s-a deteriorat dupa ani multi de folosinta.
Tu ce faci, arunci telefonul cand bateria te lasa?
Nu cumva cumperi alta baterie si o schimbi la telefon?

| nabucodonosor explică (pentru Violleta2022):

Ok, dar merita? Ca am inteles ca ajung la 8000 de euro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bateriile se schimba.
nu schimbi toata masina.

cei nevoiasi nu cred ca au masina electrica in momentul de fata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba i pe idiotii care au adus in românia masini electrice, ei stiu, românul nu are bani sa se c@ce, dar vrea masini electrice.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unele baterii pot fi reconditionate. De exemplu, la Toyota Prius se poate reface bateria.

| relian a răspuns:

Masinile electrice merg destul timp cu bateriile ce le au, iar cele mai mukte sunt noi, ma refer la masini, deci tu nu ai cum sa cumperi masina electrica cu 5 mii de euro, daca gasesti asa ceva aia este deja cusca pentru gaini.

Deci iti cumperi masina electrica noua si n-o sa ai probleme mult timp.
Si la o masina cu motor termic sa zic ai o masina de 5-6 mii cum spui tu,si sa zic tia crapat motoru,ce faci? Sa cumperi un motor te costa cat? Ca ia unu tot folosit de aia te costa putin,dar daca ar fi sa iei unu nou te lasi pagubas.

La fel la alea electrice de se duc bateriile cumperi altele noi,deci alea noi is scumpe.
Dar cum spune cineva pe aici se pot reconditiona,cred,asta n-o stiu sigur.
Stai tu linistit ca or sa se gaseasca metode ca bateriile sa fie mai ieftine.
Dar masinile electrice nu-s de viitor,nu-s pentru ca nu is materriale pentru atatea baterii,ca urmare daca ar fi sa zicem sa inlocuim toate masinile de pe glob cu electrice astazi,nu am avea cum, nu ar fi atatea baterii.
Materia prima din ce se fabrica nu se gaseste din abundenta asa ca mamsinile astea electrice pe bateriile actuale nu-s un viitor, Viitorul este al masinilor pe hidrogen, hidrogen gasesti la tot pasu, ramane doara sa se rezolve chestiunea de siguranta, hidrogenul nu poate fi stocat in siguranta in butelii asa cum stochezi propan sau alt gaz.

| nabucodonosor explică (pentru relian):

Multumesc pentru raspuns. Deci daca-ti iei una noua, dupa 7-8 ani trebuie sa scapi de ea, dar nu cred ca se vor gasi prea multi cumparatori. Deci e clar ca nu e o masina de viitor. Sper sa apara si alte solutii in urmatorii 10 ani cand intentionez sa ma intorc in RomaniaMultumesc si sa ai o zi buna.

| relian a răspuns (pentru nabucodonosor):

Nu se duc bateriile dupa 7-8 ani, cred ca tin mult mai mult.Te poti uita pe net si sa afli.O sa ma uit eu, dar nu acum, uite chiar ca mai facut curios laughing