| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Recent mi-am luat permisul... încă nu am bani de masina, am un ford fiesta din 98, ceea ce e aiurea fiindca mi-e rusine sa merg cu el, toti prietenii mei vor rade. Însă as vrea sa-l vand si sa mai strâng eu diferenta pentru ceva mai bun, mentionez ca are catalizator, toate taxele plătite si bunicul meu este proprietar. Jos la podea a cam ruginit. As vrea sa stiu cam cat as lua pe ea sau sa ma sfătuiți cu cât sa o pun la vânzare. Multumesc

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti da cineva 700 euro ai noroc.

| sierra1 a răspuns:

N-o vinde (tu sau bunicu') du-te cu ea până crapă apoi o predai la rabla/reciclat. Ideea e că cu banii pe care i-ai lua pe ea acum, nu-ți cumperi alta in loc

drum bun cu Fiesta!

| Frank51 a răspuns:

Eu conduc un opel din 2001 si am bani mai multi decat prietenii mei cu audi b8.

| johnnny123 a răspuns:

Eu dupa ce mi-am luat permisul am condus o dacia supernova si niciun prieten nu a ras de mine. Poate ca ai nevoie de alti prieteni sau de o alta atitudine.

| romeo78 a răspuns:

Este un model antic, cu o popularitate slabă, datorită slăbiciunilor unui model conceput la sfârșitul anilor 1980. Bunicul a iubit această mașină dacă spui că încă este funcțională și nu prea are rugină.
Fiind începătoare, mergeți cu ea, până căpătați cel puțin 1 an experiență. După aceea luați prin programul Rabla o mașină electrică, dacă nu mergeți decât prin oraș mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condu acum cat ai deprinderea de condus ca mai tarziu o pierzi si poate no sa fie nimeni langa tine sa iti arate.
Multi au inceput cu dacia 1310 si tie iti e rusina cu Ford Fiesta din '98... N-ai nevoie de o alta masina mai "frumoasa" ca sa capeti experienta in condus.

| badpanda a răspuns:

Nu-ti incape ego-ul in Fiesta?
Cumpara-ti un autobuz.

| KR0NSTADT a răspuns:

Prima mea mașină a fost o Fiesta din 1997. Am tras de ea timp de 10 ani, până am apucat să cumpăr alta. Nu m-a lăsat la greu. Ușor de întreținut și foarte ușor de condus. Ține-o până ai bani pentru alta. Oricum, nu iei mai mult de 1500 lei pe ea.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Daca zic ceva prieteni tai zile ca in cateva luni îti iei alta ca asta e de inceput. Si oricum nu prea poti cumpara ceva mai bun daca nu prea ai bani asa ca economiseste bani si in 6 luni îti iei o masina mai ok decat sa îti iei acum o masina cu un an doi mai noua decat ceea pe care o ai.

| Anonim90945 a răspuns:

Nu stiu de ce sa iti fie rusine, daca poti merge cu masina, daca te folosesti de ea, ce treaba au prietenii?
Zi-le sa nu se mai bage in treburile tale, cei care rad de tine, ori nu sunt prietenii adevarati, ori sunt invidiosi.

| Anonymous2122 a răspuns:

De ce sa îți fie Rușine? Zi mersi ca ai mașina la 18 ani ca alții trebuie sa strângă eu bani sa și-o cumpere, mergi fără Rușine.