| AdyA1998 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o curiozitate. La mașinile care au cutie automata, la semafor cum ar fi cel mai recomandat? Sa țin cutia in Drive (D) sau in Neutral (N)? Din câte am înțeles in ambele situații stai cu piciorul pe frana. Alte persoane spun ca merge sa o pun si în Parking. Întreb pentru ca am și eu o masina cu, cutie automata DSG și sunt curios care ar fi cea mai okay varianta, eu de obicei stau cu ea în Drive. Voi cum faceți? Dau funda la cel mai bun răspuns

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Apesi doar frana, cand vine verde pleci nu stai sa faci coada la semafor cum fac unii.
In alta tari la scolile de soferi recomanda la semafor sa stai deja cu a-1a si ambreiajul apasat.
La noi cu saracia asta le este frica ca se uzeaza domle ambreiajul.
Si stai si astepti in spatele lor pana binevoiesc sa plece.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dupa 10 secunde de stationare cutia va trece automat in N si va reveni in D imediat ce ai eliberat frâna. Asadar in interiorul cutiei nu se intampla nimic diferit, indiferent de variantă.
Daca vreuna din variante ar fi fost mai ok decat cealaltă, cu siguranță ai fi avut o recomandare in manualul de utilizare al masinii.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa tii piciorul pe frana!
la masinile automate NU ai nevoie sa schimbi vitezele, doar sa apesti pe acceleratie cand mergi sau pe frana, cand incetinesti si opresti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Drive.
Știe ea ce are de făcut.

In parca doar daca stau mult.

Niciodată în N

| mihai69 a răspuns:

La hibride, dacă stai mai mult pe loc cu bățul pe N, începe să piuie că se descarcă bateria.
Deci trebuie să fie mereu în D.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La DSG nu stiu cum ar fi mai bine, aia e cutie cu ambreiaj parca, nu convertizor.
La cele cu convertizor e ok sa stai cu piciorul pe frana, trece intr-un mod de stationare dupa cateva secunde. La cele robotizate (Smart, de exemplu) e bine sa le dai in N, altfel uzeaza rulmentul de presiune.
Dar DSG-ul nu prea se incadreaza la astea doua, e o cutie mult mai avansata, deci... Nu stiu laughing