| StefanStefan3000 a întrebat:

Reținere talon folii față. Pot să mai circul? Cum recuperez talonul?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e relevant daca ai luat amenda sau nu, daca ti s-a retinut talonul pot sa circuli atat cat scrie in dovada.
Pentru recuperare talon, dai jos foliile neomologate și mergi la RAR, iar in baza constatării acestora iti recuperezi talonul de la Politie.

| mgtow a răspuns:

Dai jos foliile din fata, usi si parbriz, alea pe spate raman intacte. Mergi la rar pentru redobandirea CIV'ului iti fac o inspectie apoi daca vad ca e bine masina trage la imprimanta un document care il inlocuieste pe ala vechi adica talonul masinii

| Rindunica_Petre_1988 a răspuns (pentru mgtow):

Mie mi au luat talonul pentru folie pe spate și luneta

| mgtow a răspuns:

La ce ora ai fost oprit la control?

| StefanStefan3000 explică (pentru mgtow):

Acum o oră. Eram în giratoriu, ei erau în spatele meu. M-au oprit, cerut actele, m-au întrebat de omologare folii, I-am spus ca nu știu de ea. Suspendat permis 30 de zile neacordare prioritate Nu mi-a dat amenda pentru folii. Masina cumparata de la un polițist în ianuarie* Neacordarea a fost vrăjeală, pun pariu ca m-au oprit doar pentru folii

| mgtow a răspuns (pentru StefanStefan3000):

Vezi daca aveai camera la bord puteai sa faci contestatie si scapai de amenda fictiva si permisul suspendat + aia aveau de dat explicatii dc au facut misto de tine. Posibil invidiosi ca ai masina buna. In ce oras sa petrecut asta? ora 9 30pm bun

| mgtow a răspuns (pentru StefanStefan3000):

Desi poate sa fie motivul pentru ca nu aveai acte de omologare normal ca te/au parlit sa zicem.

| StefanStefan3000 explică (pentru mgtow):

În Bacău. Când eram în giratoriu au văzut ca am folie pe față. Când am întrebat polițistul dacă am greșit ceva nu mi-a răspuns, a cerut actele, după a cerut omologarea, nu am găsit-o, s-a dus la mașină, când a revenit mi-a dat amenda doar pentru neacordare

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, pe jos

| DaniTDCI a răspuns:

Bineinteles ca nu poti circula fara talon, mergi la rar

| goguPatent a răspuns:

Scrie pe dovada cat mai poți circula. Pana expira ai face bine sa mergi la Rar sa constate ca ai scos folia sa poți recupera certificatul.

| Whitesnake99 a răspuns:

Poti sa mai circuli 15 zile din ce imi aminteam, cu o dovada pe care ti-o da. In timpul asta trebuie sa remediezi problema. Dupa daca te prinde, e belita.

| RobertVasileAlexandrescu a răspuns:

Trebuie sa te duci la drpciv.