| dnny170 a întrebat:

O intrebare si de la mine... de curand mi s-a luat talonul masini, masina este mai vechiuta, si nu vreau sa-l mai recuperez, dar s-a trezit un zmeu sa imi zica ca daca nu il recuperez, autoritatiile imi vor ridica masina si voi fi oblicat sa le platesc anumite taxe. intrebarea este. Se poate intampla asta, si in cazl talonului suspendat, se poate face radierea masini fara talon?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca duci masina la casat linistit, scoti adeverinta de casare, cu aia mergi la primarie si o scoti de la impozit, apoi poti merge si la inmatriculari, cu dosarul de radiere si numerele de inmatriculare.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24.(1)Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot depune o cerere privind radierea din circulaţie, al cărei model este prevăzut în anexă, dacă fac dovada depunerii acestora într-un spaţiu adecvat.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
b) scoaterii definitive din România a vehiculului;
c) declarării furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
(3)Vehiculul declarat, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân ori abandonat se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.
(4)Vehiculul pentru care poliţia rutieră a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
(5)Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale.
  ART. 25.(1)Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4).
(2)În cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declaraţii pe propria răspundere a titularului înmatriculării ori a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice."
Fata de aceste prevederi poti preda masina pentru dezmembrare (vei obtine si ceva bani) si apoi sa depui o cerere la politia rutiera, anexand o copie a actului de predare si celelalte documente cerute si specificand ca la ei se afla certificatul de inmatriculare.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e lasata parasita undeva pe spatiul public, da e posibil sa ti o ridice la un moment dat. De ce nu o dai frumos la casat daca nu mai ai nevoie de ea, scapi de impozit si de grija ei

| dnny170 explică (pentru suntserios):

Pai asta intreb... o pot radia, fara talon?

| dnny170 explică (pentru suntserios):

Asta intreb. se poate radia fara talon?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ti s-a ridicat talonul din motive tehnice, trebuie sa mergi la RAR. Acolo e baiu', daca masina nu e apta de ITP, nu prea treci de ei.
In rest, daca masina e pe numele tau, si ai platit tot la ea, nu ai de ce sa iti faci probleme.
Nu iti confisca nimeni masina, politia nu face colectie de rable, ci de permise, certificate si numere.

| dnny170 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Intrebarea e pe ideea, cum fac sa o radiez, avand in vedere ca nu mai am talonul masini...

| dnny170 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Intrebarea e pe ideea, cum fac sa o radiez, avand in vedere ca nu mai am talonul masini...Adica nu vreau sa mai umblu sa ii scot talonul, vreau sa o radiez si sa o dau la casare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dnny170):

Cred ca duci masina la casat linistit, scoti adeverinta de casare, cu aia mergi la primarie si o scoti de la impozit, apoi poti merge si la inmatriculari, cu dosarul de radiere si numerele de inmatriculare.