| asperger3 a întrebat:

Sa presupunem ca am cumparat o masina inmatriculata in Romania dar nu in judetul meu.
Intrebare:mai platesc taxe ceva daca o inmatriculez pe judetul meu? adica sa nu platesc nu stiu ce taxe. Vreau sa stiu in afara de taxa de schimbat numarul de imatriculare daca mai sunt si altele

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta daca a fost inmatriculata in alt judet, important este daca vanzatorul a platit taxa din perioada 2007-2011 si nu este recuperata ori daca a platit timbrul de mediu. Aceasta o afli din adeverinta de la ANAF pe care trebuie sa ti-o prezinte vanzatorul.
Alte taxe sunt, dupa caz, ITP, RCA, impozitul pana la sfarsitul anului, numerele de inmatriculare si rovinieta.

| asperger3 explică (pentru Ioandelasal):

Daca a recuperat taxa sa zicem mai platesc ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru asperger3):

Daca a recuperat taxa va trebui sa platesti timbrul de mediu, il poti calcula singur, introducand datele cerute in calculatorul oficial al ANAF:
https://static.anaf.ro/......_2016.html

| asperger3 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos. O seara faina