| mgtow a întrebat:

Sa vedem fiabilitate intre subaru brz si honda civic type R hatchback. Ambele din 2020

Răspuns Câştigător
| mgtow explică:

Incurci putin, honda civic type R are franele si discurile imbunatatite, si fac fata lejer la ce 320 CP.
Cu 37000 euro este un pret de chilipir mai ales daca iti scazi si 19% TVA.
Nu zic ca subaru nu-s fiabile, si-s masini sportive cu istorie dar subaru BRZ nu e de nasul Hondei type R, poate Subaru impreza STI/WRX alea
Pai subaru are tractiune pe spate...iar honda pe fata, una are caracter subviratoriu si alta supraviratoriu, oricum am da-o niciuna nu e sigura ca un AWD
Intr-adevar la honda bordul si scaunele sunt cam anoste, desi scaunele sunt tip scoica recaro parca
Alegerea iti apartine subaru mi se pare mai draguta cu un look agresiv dar placut, honda are linii usor grosolane si un look foarte agresiv.
Vedeatea-s in oricare dintre ele!
Sunt curis ce vei achizitiona!

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai unde sa le vedem bre? la tv?
Nu cred ca sunt multi care detin aceste modele din 2020
Daca vrei pareri despre civic type R hatch intreaba-l pe Dani Otil pe canalul lui de Youtube, el are civic type R nu din 2020 dar de prin 2019 luata de noua, modelul 2020 fiind un facelift pentru modelul lansat in 2017/2018.
Nici nu se pot compara Honda este peste acest subaru din toate punctele de vedere, incepand cu perfromanta (subaru e masina de 7, 6 s 0-100, honda type r : 5, 8 s 0-100 ) si terminand cu fiabilitatea zic eu, cel putin constructiv sta mai bine, adica subaru foloseste motorul cu cilindri dispusi boxer care s-au dovedit a nu fi atat de fiabili, honda in schimb foloseste 4 cilindri in linie supra-alimentati cei drept, dar si asa cred ca honda este mai fiabila!
Ca si aspect subaru este putin mai frumoasa dupa parerea mea, dar tinand cont ca honda o face la toate celelalte capitole as alege Honda.
Daca ai 42.000 de euro asta e cea mai buna alegere, cel mai bun hot hatch cu tractiune fata, cel mai rapid din lume!
Am inteles ca tu vrei pareri din punct de vedere al fiabilitatii altfel nici nu ar avea rost vreo comparatie intre o masina cu adevarat sport cum este Honda type R si o masina doar cu valente sport cum este Subaru Brz/toyota GT86

| mgtow explică (pentru Simpatic):

Honda in Germania e 37000€ si iti scade 19% tva cand inscrii masina in tara, se returneaza. Problema e ca are tractiune fata, 5 usi scaunele din spate sant naspa si pe puntea spate are discuri de frana mici fata discuri mari. Daca nu era asa fiabil boxeru atunci porsche nu punea acel motor pe masina, ei au acelasi motor dar supraalimentat sau cu 5 turbine cat vine de ex.

| mgtow explică (pentru mgtow):

Unicul lucru ce nu-mi place la type R sant scaunele din spate prea lungi si discurile spate se pot schimba cu altele la fel de mari ca alea din fata? Cat poate sa duca la pret? In rest masina vine bine bordu si scaunele din fata arata perfect... imi plac ambele oricum nu zic ca nu. Mai e modelul sport plus de honda dar trebuie modificate scaunele din fata si lasata mai jos ca sa arate ca o masina misto. E mai ieftina, pe la noi 300cp nu prea ai unde sa-i folosesti e chestie mai mult de aspect fizic design

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Mie imi place mult si subaru WRX acest model : https://www.automarket.ro/masini-noi/subaru/wrx-sti-3067/
din pacate nu au mai scos un model nou sau facelift la el
Oricare dintre cele doua mentionate de tine si cea- de -a treia pe care am spus-o aici mai sus, sunt masini gata preparate de rally cel putin honda type R si WRX STI, si arata ambele atat de agresiv si puternic.
Ma bucura ca te gandesti la astfel de tipuri de masini, nu ca toti taranoii care aleg audi A8 vechi, ca are full piele si trapa :))
Cum s-as spune aceste masini de curse pentru strada sunt doar pentru cunoscatori.
Nu cunosc din pacate daca merg montate discuri mai mari pe puntea spate, adica mai mult ca sigur ca merg dar nu stiu ce trebuie modificat acolo, s-ar putea sa necesite modificari scumpe.
Daca zicei ca ajungi in viitor in Brasov ia legatura cu campionul nostru la drift Onofrei are dumnealul multe masini preparate pentru curse la activ si va sti ce sa te indrume referitor la montarea unor discuri mari pe spate, stie el de toate!
Il gasesti aici : https://www.onoserv-tuning.ro/onoserv-tuning-auto-contact.htm
Ceri cu domnul Gabriel Onofrei;) omul a adus drifturile in tara la noi, daca nici el nu stie sa modifice o masina de curse...

ps: editat cu mentiunea ca subaru wrx 2020 nu a aparut la noi in tara si nu stiu daca apare curand.

| mgtow explică (pentru Simpatic):

Sant de parere ca o masina de calitate trebuie sa fie noua, nu jaf vechi rulat. Audiu din uk m-a costat 12000 lire si masina a fost in conditii. Sant incapatanat pe chestia asta, e chestie de timp si economie bani il stiu pe onofrei e in stare sa faca de toate la masina dar mi se pare ca in garantie nu ai voie sa modifici nimic altfel se pierde.

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Da, corect uitasem de garantie masinii noi, asa este!