| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o intersectie, doresc sa virez la dreapta si intalnesc semaforul intermitent de culoare verde. Din sens opus, cel care are verde la semafor, vrea sa vireze stanga. Amandoi vrem sa intram pe aceeasi strada. Cine are prioritate?

4 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

El ca are verde. daca nu avea verde au avea tot verde intermitent atunci tu (prioritate de dreapta)

| Spartacus1127 a răspuns:

Tu normal pentru ca daca virezi la dreapta. Daca citesti bine o sa vezi ca virarea la dreapta are prioritate. Funda?

| Spartacus1127 a răspuns (pentru Spartacus1127):

*Tu normal, pentru ca virezi la dreapta *

| suntserios a răspuns (pentru Spartacus1127):

Nu da sfaturi daca nu stii despre ce e vorba. Nu ai prioritate pe verde intermitent.

"ART. 59 alin. (4) Cand un semafor cu trei culori are o lumina verde intermitenta suplimentara, montata la acelasi nivel cu lumina verde normala a semaforului, sub forma unei sageti verzi pe fond negru, cu varful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifica permisiunea pentru vehicule de a-si continua drumul in directia indicata de sageata, indiferent de culoarea semaforului electric, cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie. "