| RromAn a întrebat:

Daca intr-o intersectie vreau sa fac stanga, iar o alta masina din sens opus vrea sa faca dreapta (spre acelasi drum) avand verde intermitent, cine acorda prioritate de trecere?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vorbind despre verde intermitent, evident e vorba de o intersectie semaforizata. Cel care are verde intermitent poate intra in intersectie numai dupa ce acorda prioritate tuturor celorlalti, deci evident prioritate ai tu, cel care virezi la stanga pe verde "plin".

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Verde intermitent? Ce-i aia? Ca n-am vazut pe nicaieri asa ceva.
Oricum, indiferent ca e verde sau galben intermitent, in intersectia aia mai exista si alte semne de circulatie. Si, daca nu exista, EL are prioritate, ca se aplica prioritatea de dreapta.

| addy200 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

După ce o să treci pe la școala de șoferi, o să te luminezi și în privința asta

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru addy200):

Pe bune? Verde intermitent? In ce tara? Ca am condus, timp de 38 de ani cam prin toata Europa si inca n-am vazut verde intermitent. Ah...verde pentru viraj la dreapta, da! Dar NU e intermitent.

| addy200 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Verde intermitent pentru viraj la dreapta este în oraș la mine 100%. Acum nu sunt în țară dar dacă chiar vrei să vezi că există îți pot aduce dovada.

| RromAn explică (pentru ardnaxur1961):

Adica sageata verde care se aprinde si se stinge. Asta inseamna.

| RromAn explică (pentru ardnaxur1961):

La mine in oras sunt intermitente

| RromAn explică (pentru ardnaxur1961):

Daca ai condus doar pe la tara 38 de ani nu ai cum sa vezi asa cevawinking

| regis a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Verde intermitent o sa gasesti in multe orase, de exemplu Arad si Timisoara. Nu conteaza restul semnelor, avand semafoare functionale, sunt singurele care conteaza, nici vorba de prioritate de dreapta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca tu esti pe drum cu prioritate sau semafor de culoare verde, ai prioritate.
In practica, mai ales, tu te incadrezi (fizic) mai repede decat el in banda, deci iti va da prioritate, pentru ca vii deja pe banda pe care el trebuie sa intre, deci asteapta sa fie libera.

| Georgeeeeeeeeee a răspuns:

Daca nu are intersectia niciun semn de circulație atunci el are prioritate ...se acorda prioritate de dreapta

| valentin201 a răspuns:

Tu ii acorzi prioritate doarece se aplica regula prioritati de dreapta daca nu exista alte reglementari in intersectie