| Love_Denis_1996 a întrebat:

daca cumpar o masina inmatriculata second hand se mai poate folosii asigurarea vanzatorului adica de ex : daca masina are asigurarea si itp pana in 2018 ele mai sunt valabile dupa ce trec masina pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| Marduk69 a răspuns:

Asigurarea nu pentru ca e pe properietar(persoana fizica/juridica), ITP-ul da pentru ca e pe masina. Am avut aceeasi intrebare la care mi-am raspuns singur cand mi-am cumparat masina second hand

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

ITP-ul ramane valabil indiferent de nume. Insa asigurarea nu, daca inscrii masina pe numele tau, pierzi asigurarea. De fapt e cam aiurea, ca asigurarea este altfel zis pe persoana+nr de inmatriculare, pe cand ITP-ul pe vin. E cam aiurea.