| Tw1sTer a întrebat:

Sall am o skoda fabia 1.4 mpi din 2001 si am observat azi in bord ca scrie service insp. Ce inseamna si cum pot scapa de el? Dau funda

Răspuns Câştigător
| shurubeluuuu a răspuns:

Salut! Te anunta ca trebuie facut schimbul de ulei! Masina a fost setata din fabrica(asa sunt majoritatea de la vag) ca la un anumit nr de km, sau zile, sa te anunte sa schimbi uleiul! Te duci cu ea la un service sa iti faca schimbul, si apoi cei de la service v-or reseta calculatorul! Adica, va da masinii informatia ca schimbul a fost facut! Nu ai de ce sa te sperii! FUNDA?

| AlexandruCK a răspuns (pentru shurubeluuuu):

Schimbul de ulei se poate face si fara sa te duci la service... dar, cum fac sa umplu sa resetez bordul doar sa nu imi mai apara "service insp", nu vreau sa resetez si kilometri, cum fac?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la un service sa ii faci revizia si sa iti reseteze calc

| K0sti a răspuns:

Adica sa te duci la service!

| shurubeluuuu a răspuns:

In cazul in care i-ai facut schimbul,doar ti-o reseteaza (cu diagnoza, sau manual din buton), si tii minte cand ai facut schimbul, si peste aprox un an, sau 10.000 km faci schimbul, si o mai resetezi si atunci, si totul intra la normal, adica nu o sa mai fie acel decalaj! In general, acea avertizare e setata sa apara la 365 de zile sau 10000 km!