| Razvy2922 a întrebat:

Sall, daca imi cumpar, de exemplu un Honda Hornet 600 cmc, din anul 1998 -2002, pot sa il conduc cu categoria A2?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002 la categoria A2 se incadreaza, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Avand motor cu capacitatea de 600 cmc cred ca are putere mai mare si se incadreaza la categoria A, citez:
"d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E categoria A toata ziua

| viotedy a răspuns:

Nu poti.