| xDaaNyy a întrebat:

Pot sa conduc cu A2 o Honda Hornet limitata la 47 de CP atunci fiind la limita permisa...

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, la categoria A2 se incadreaza, citez:
" c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Daca indeplineste si conditia de greutate (sa fie sub 175 kg), atunci o poti conduce.

| xDaaNyy explică (pentru Ioandelasal):

Cam pe acolo are..si 70 kw ...limitata la 35kw e perfecta nu sti se poate limita undeva in Romania?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xDaaNyy):

Daca are 70 kW atunci nu se incadreaza si nu cred ca poate fi limitata la jumatate.

| xDaaNyy explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca nu se incadreaza dar poate fi limitata de exemplu in Germania

| JohnnyBi a răspuns:

35 kw sunt 46.9, ce trist trebuie sa fie 46.9 nu 47. ca exista genul de politist retardat pe lumea asta care poate sa faca pe nenorocitul.

nu, in Romania nu se limiteaza motociclete. asta este legea. daca o iei din alta tara deja limitata, poti sa ii faci RAR, dar in Romania nu poti sa o limitezi

| xDaaNyy explică (pentru JohnnyBi):

Mda..Mersi mult..in Germania se limiteaza la 35kw deci pot sa imi iau de acolo o sa caut in vara si sper sa gasesc!

| JohnnyBi a răspuns (pentru xDaaNyy):

Se limiteaza doar daca puterea ei inainte de limitar nu este mai mare d 2x limitarea. adica sa aiba sub 70 kw. din cate stiu eu hornetul de prin 2004 parca are peste 72 kw. deci nu ti-l limiteaza nici acolo cu peste 2x puterea initiala. dar asta nu stiu daca e limitarea de la ei sau acceptul RAR-ului la un vehicul limitat. stiu doar ca este o regula cu 1/2 din puterea initiala poate fi limitata

| xDaaNyy explică (pentru JohnnyBi):

Dada..pai in comert sunt si Horneturi si Bandit..prefer Hornet si sper sa gasesc..mersi pentru. sfaturi!