| anonim_4396 a întrebat:

Sall! Este ceva normal ca fiind începător sa mă simt stresat și nesigur la volan?

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Destul de normal, pentru ca sunt multe de invatat.
Atat timp cat ai rabdare sa inveti tot ce trebuie, si mai ales sa-ti repari greselile frecvente, poti deveni sofer foarte bun.
Putini au norocul de a conduce foarte bine de la inceput.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stai stai stai.......Nu trebuie sa stii tot inainte sa iei permisul? Nu d'aia iti dau aia permisul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PumpkinDoll):

1. In 30 de ore de conducere nu ai cum sa stii nici un sfert din "tot".
2. "TOT" nici un exista, condusul practic tine inclusiv de psihologie, ca trebuie sa recunosti in cateva secunde cateva tipologii de idioti, si sa le anticipezi deciziile retardate
3. Experienta nu se poate invata, si despre asta era vorba.
Permisul ti se da cand esti oarecum capabil sa nu omori pe cineva chiar din prima. Adica ai sanse, totusi, sa pricepi cum sta treaba, in mai putin de un an de practica. De aia esti obligat sa pui semnele alea stridente, cu semnul exclamarii pe geamuri. Pentru tot ce am scris eu aici.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mda,am uitat de chestiile alea de pe parbri.Te referi la aia care is la 5 metri de trecere si nici nu iti dau de inteles ca vor sa treaca, iar dupa esti obligat sa opresti ca sa nu-l omori si intra ala din spate in tinerolling on the floor?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Pietonii sunt usor de anticipat, eu nu am probleme cu ei. Mai ales ca afisez un stil destul de agresiv in mers, dar totusi de obicei incetinesc sau chiar opresc, si insist eu sa treaca oamenii.
Idiotii cei mai mari, au masini. Ies de pe alei cu 30km/h direct pe banda 2, schimba banda fara sa se asigure, semnalizeaza stanga si fac dreapta, depasesc cate o masina dintr-o coloana de 20, unde e mai proasta vizibilitatea, si multe altele.
Zilele trecute am vazut bosorogul clasic: Logan nou de BuCURISTI, incerca sa depaseasca de cate ori incetinea coloana, una din depasiri a facut-o printr-o parcare pietruita, de a sarit jumatate de metru in sus, in fata lui se retrag doua masini spre ax, cu semnalizare stanga, pune si el semnal stanga, si ii depaseste pe dreapta. Culmea, avea si antena de statie... Voia sa primeasca personal carnea.

| Frank51 a răspuns:

Nu. In sensul in care sa nu ai incredere in tine. Probabil definesti tu altfel acel sentiment. E pur si simplu lipsa de experienta. Bine, sunt unii oameni care dupa un an de condus inca intreaba pasagerii "oare cine are prioritate in intersectia asta?" Si imi vine sa ii dau dupa cap(am un prieten asa).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca orice a fost asa la inceput...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricine*

| Gaby212 a răspuns:

Gandeste-te ca eu dupa ce mi-am luat carnetul am plecat a 3-a zi acasa la parinti pe un traseu de 150 km... Si dupa vreo 40 am oprit pe maidan si l-am chemat pe taica-meu sa ma ia de acolo, ca facusem pe mine de frica laughing

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Da, iti dai seama. Insa increderea in sine te face sa depasesti momentul. Gandeste te ca ti au dat carnetul niste oameni cu experienta, nu ti l dadeau degeaba! Mult noroc

| Laur195 a răspuns:

Daca esti incepator, e normal. Eu am invatat sa conduc in adevartatul sens al cuvantului pe la 14-15 ani, pe un circuit privat, acolo neputand sa lovesc pe nimeni, iar de atunci nu mai am un stres la volan chiar ma relaxeaza condusul