| PaulMPIC a întrebat:

are ceva daca pun intr-un scuter in 2 timpi ulei normal?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Mercorea, pentru motoarele in 2 timpi se recomanda uleiurile Motul 810, Repsol moto 2t, Castrol 2t si neaparat sintetice 100%. Uleiurile sintetice, asigura o ardere rapida a amestecului, nivel scazut al fumului, protectie ridicata a pieselor lubrificate si rezistenta la gripaje! Asa ca recomand nu folosi niciodata uleiuri normale pentru motoarele in 2 timpi!

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Este chiar asa de scump un litru de ulei pentru amestec?

| mihai69 a răspuns:

Ce înțelegi prin „ulei normal"?
La motoarele în doi timpi cel mai indicat este uleiul special de amestec. Mai poți pune și ulei „standard", multigrade, pentru motoarele în 4 timpi (gen 20W40) - dar ar fi de preferat să nu faci de multe ori asta.

| MihaelaCaty a răspuns:

Da...