| FizZAleX a întrebat:

Ce ati alege, tractiune fata sau spate?

Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

Fata pentru ca e mai ok iarna din cate am inteles de la prieteni posesori atat de fata cat si de spate.(eu am avut numai fata) Dar conteaza si masina pentru daca vrei bmw si nu ai bani de xdrive se merita si tractiune spate.

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Iarna tractiunea spate e dauna totala. masina trage mai bine pe polei/zapada decat sa impinga de ea. in drum spre sinaia era un gagiu cu un 530i cu tractiune spate (desi mi se pare ciudat la motor de 3 litri sa nu aiba 4x4) si era impotmolit cu anvelope de iarna si eu cu un ford cu motor de 1.6 cu tractiune fata, anvelope de vara am urcat...tractiunea spate pierde iarna

| RB26DETT a răspuns (pentru JohnnyBi):

Depinde de greutatea masinii, 530-ul are pana in 2 tone dar nu mai putin de 1.5, eu unul cu un volvo v40 din 97 cu motor de 2.0i [vad ca precizezi si motoarele tongue ] tractiune fata si cauciucuri de iarna, nu reuseam sa merg pe zapada de 10 cm grosime, imediat ce intram in zapada incepea sa patineze ca nebuna si baga-te la impins laughing ce-i drept la volvo astea mai vechi, cea mai mare greutate este pe fata si se afunda foarte repede si foarte tare in zapada, avand rotile destul de late nici nu reuseste sa taseze zapada din fata laughing) [aveam cauciucuri semi-uzate ce-i drept] la iarna pun cauciucuri noi si vad daca mai am probleme laughing pe cand cu o solenza, cu niste cauciucuri mixte folosite 2 ani, ma bagam in zapada de peste 10 cm si mergea ca pe asfalt laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru RB26DETT):

Eh, acum am o skoda octavia motor de 1.2 benzina si anvelope de 205 (deci cam medie latimea) nu taseaza zapada. e prea usoara laughing. e bine sa ai masina mai grea iarna sa prinda tractiune. asa la 1100 kg zici ca pluteste

| FizZAleX explică (pentru JohnnyBi):

Ai dreptate dar cat tine iarna? 1-2 luni. eu zic ca se merita mai mult tractiune spate...

| JohnnyBi a răspuns (pentru FizZAleX):

Vezi tu... 1-2 luni alea eu fac naveta zilnic dintr-o zona foarte aiurea daca incepe sa ninga. si 2 luni sa faci naveta fara masina e cam greu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Desi sunt fan al tractiunii fata, cred ca masina la care o sa ma 'pensionez' o sa fie un Mercedes.
Spre deosebire de altele (a se citi BMW), Mercedes mai si gandeste aderenta, luand in calcul tractiunea pe spate + un unghi foarte mare de bracare. Rezultatul e o masina foarte manevrabila, 'lipita' de asfalt.
Dar pana la Mercedes, ma dau de zor cu tractiune fata, si e o alegere foarte buna, mai ales ca stau in zona de munte, cu iarna aproape 6 luni pe an si multe curbe stranse.

| relian a răspuns:

Daca locuiesti in africa tractiune spate sau undeva unde ploua foarte rar ori nu ninge niciodata. Daca stai in RO atunci tractiune integrala-quattro, X drive, 4Matic, AWD etc.

| Sofer a răspuns:

Tractiune fata, dar si 4x4 e o optiune.

| SyBy92 a răspuns:

Eu nu as alege spate deoarece ai mai multa forta dar e moarte mai rapida, dar tractiunea 4x4 sigur si bun. Tu ce alegi?