| verbal a întrebat:

SAll TpU >>devil- dacia 1310 (1994–1999) Capacitate cilindrică: 1397 cm³ Ce consum are? am inteles ca ar fi (100 Km/h: 8l )

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Uneori îmi doresc să fi fost pe injecție...dar nici cu carburatorul nu mi-e rușine. laughing

11 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Eu o singură dată i-am făcut consumul mixt, pe o distanță de exact 800Km, dintre care 187 au fost pe autostradă, tot timpul cu ceva în portbagaj și minim 2 pasageri și a ieșit 7, 5L/100Km, mai bine de atât nu cred că puteam nici dacă vroiam.
Nu merg niciodată cu motorul subturat, dar nici supraturat. Merg cu ea până în 3000Rpm și schimb la 3500Rpm în regim normal, în depășiri o duc de cele mai multe ori în 5500Rpm, dar nu se simte la consum, căci nu fac asta zilnic.
În București nu știu cât consumă dar probabil mai sare și de 10, asta din cauză că stau câte o oră, două în trafic, dar în rest...nu mă vait. Dacă e pusă la punct, nu ai probleme.

| verbal explică (pentru 0rlando):

Mersi pentru raspuns big grin dacia ta e pe crburator sau injectie?

| verbal explică (pentru 0rlando):

Am o problema cu ambreaju merge cam greu sad din ce cauza? tr sa spun ca masina nu a mai fost pornita de 5 luni aproape 6 happy

| 0rlando a răspuns (pentru verbal):

Aș vrea să am un răspuns, dar sincer să fiu, eu nu am auzit niciodată de o dacie la care să meargă ambreiajul ușor. Poate nu ești tu obișnuit cu el.

| verbal explică (pentru 0rlando):

La ce probleme ar tr sa ma astept de la ea (dacia carburator)? din experienta ta big grin

| 0rlando a răspuns (pentru verbal):

Eu o am de mai bine de 4 ani și încă nu am avut probleme majore cu ea. Am făcut mai bine de 30. 000Km cu ea și nu m-a lăsat niciodată în drum. Iarna mă deranjează că durează cam mult până se încălzește motorul, apoi dacă ies cu ea din oraș, pe autostradă sau pe DN-uri, dacă merg cu mai mult de 80Km/h, cam îngheață carburatorul. Am rămas fără frâne de 2 ori cu vreo 4 ani în urmă, am avut un mic incident pe autostradă cu 3 ani în urmă când mi s-a rupt cureaua la alternator și vreo 2 paleți de la ventilator, dar tot am mers cu ea fără probleme, mai multe probleme am avut cu electrica... tot timpul se strică câte ceva, cel puțin la a mea... În rest, nu are nici o problemă la mecanică, totuși trebuie să recunosc că am investit ceva ore de muncă în ea ca să o fac așa cum este acum.

| verbal explică (pentru 0rlando):

Cand ai DACIA traiesti viata la maxim happy

| verbal explică (pentru 0rlando):

Cat m-ar costa actele sa o cumpar ( e din 95 DACIA 1310) si anual cat platesti la ea taxele?

| 0rlando a răspuns (pentru verbal):

Eu i-am făcut actele acum 4 ani pe vremea asta și sincer, chiar nu îmi amintesc cât m-a costat să fac actele... cred că undeva la 500 de lei cu tot cu contractul de vânzare-cumpărare, cu taxa pentru numere, cu omologare, cu RCA, cu ITP că îmi expira chiar atunci... Și anual, plătesc 250 de lei asigurarea, 56 de lei impozitul și parcă vreo 150 de lei vignieta.

| 0rlando a răspuns (pentru verbal):

Uneori îmi doresc să fi fost pe injecție...dar nici cu carburatorul nu mi-e rușine. laughing

| MarianCristian a răspuns:

Stii eu pot sa-ti spun asa, consumul unei masini se face dupa cum urmeaza :
-La drum intins...
-In oras...
-Mixt...
Iata, la drum intins aceasta masina poate sa consume sub 8L/100km,fabrica presupune ca masina circula pe drum normal care are si panta si coborire, se fac depasiri, se accelereaza, decelereaza, repetat.
In oras, fabrica presupune ca masina este condusa doar in oras unde opririle si pornirile autovehiculului este repetata de foarte multe ori, opriri la semafoare, mersul in coloana, accelerari bruscante ale motorului...e.t.c. unde consumul se poate apropia de 10L/ 100km.
Mixt, fabrica presupune ca masina este condusa in amindoua regimuri, sus mentionate, si se obtine un consum de 8l - 8, 5l /100km, deci draga prietene, eu pot spune asa, conteaza soferul nu fabrica, pentru ca daca te joci cu acceleratia, poate atinge consumuri la care nu te astepti... sper ca am reusit sa te lamuresc. Pentru motoare in 2 timpi poti vizita aceasta adresa http://discutii100ro.wordpress.com/motoare-in-2-timpi/ poate ai si o motoreta si doresti sa vezi si acolo consumul... salut.

| hackersmarian a răspuns:

Dacia mea are 7%in oras...iar afara imi ia 6, 3%