| duta2000 a întrebat:

Salllut am schimbat capat de planetara la un passat 97 16 benzina ok! dupa, la fiecare frana, trepideaza pedala si se aude un zgomot ciudat un huruit sau un scartait

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai cel mai probabil cand ai schimbat planetara ai smuls sau poate chiar ai rupt piciorusul din dreapta al senzorului de la ABS, si nu mai filtreaza si intra ABS-ul de fiecare data cand calci pedala, daca nu este posibil sa fi prins pe frana la roata o piatra si sa faca asta desii nu cred ca s-ar simti pana la pedala dar daca nu are ABS este singura solutie sa desfaci iar roata!

3 răspunsuri:
| vader a răspuns:

Masina are ABS? Care capat l-ai schimbat, cel da la roata sau cel de la cutie? Unde se aude zgomotul?

| gabi_5149 a răspuns:

Atentie pentru. inlopcuirea capului planetar exterior, cel de langa fuzeta este necesar atentie desfacerea piulitei planetara. Daca aceasta la montaj definalizare a lucrari nu este stransa la cuplu, rulmentul este liber, cea ce duce la o miscare haotica a discului de frana lovind in mod repetat placutele dand zgomot de scartait, rulmentul slabt, ducand la un zgomot de huruit atentie. Posibil la introducerea capului planetar cel de priza bagandul in fuzeta ati lovit senzorul aici intalnim doua cauze spargerea acestuia si avem eroare la martorul de bord aprins sau indepartarea senzorului daca nu are corp de fixare printr-un surubel in mare parte vv nu are surub la prinderea senzorului este pe bucsa si atunci ati indepartat senzorul fata de coronita si citirea acesteia se face cate o data sau nu se face atunci avem o senzatie de oprire sau rostogolire a roti simtita in special pe carosabilu umed ca o scartiala sau huruiala.

| guess0whoo a răspuns:

Verifica senzoru la ABS... ca de la abs trepideaza pedalawinking