| Trasca_Denis_1990 a întrebat:

Buna seara, am un volkswagen passat cc din 2009 si recent am facut un accident, mai exact am schimbat aripa, capota, bara, capete de bara, trager si radiator.
Acum de ceva timp cand merg cu masina si am o viteza de peste 60 kmh, si accelerez se aude un huruit, in special cand masina e in sarcina, daca sunt intr-a 6-a la 1300 1500 ture si doar pisc putin acceleratia si mentin viteza, se aude un huruit, care nu mereu e continuu, este intrerupt, se aude, apoi o secunda nu se mai aude si apoi iar se aude.
Iar daca bag piciorul in ea se aude mai tare si mai accentuat.
Am fost la volkswagen Valcea iar cei de acolo s-au uitat au zis ca nu inteleg ce se aude si sa astept pana pica piesa sau se accentueaza. Am fost din nou acum o saptamana si mi-au zis ca ei cred ca este planetara, acum planetarele ma costa 5200 lei, si nu as vrea sa le cumpar degeaba. Ce credeti ca poate fi?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa accident erau simptomele indicate? Poate sa fie manopera prost facuta si vajaie vantul necorespunzator producand zgomotele

| Trasca_Denis_1990 explică (pentru mgtow):

E imposibil sa vajaie fix cand pisc acceleratia cat de putin. m-am gandit ca e ceva de la motor.

| mgtow a răspuns (pentru Trasca_Denis_1990):

Sa nu fie o piesa schimbata de aia care tia reparato pentru ca e o practica comuna la romani (hotia de piese la mecanici)

| xerxes1 a răspuns:

Nu sunt planetarele, le schimbi degeaba.
La mine facea asa cand luam piciorul de pe acceleratie la o anumita viteza.Era un fel de harjait dupa cum se invartea roata. Daca acceleram zgomotul disparea.Am suspectat initial cutia de viteze si planetarele.
Am inlocuit un suport de motor si doua bucsi la bascule fata.
Zgomotul a disparut definitiv.

| Trasca_Denis_1990 explică (pentru xerxes1):

Nu stiu unde pot uploada video sa iti arat cum se aude. link de Youtube nu pot sa pun

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Profil (cont) clonat! Contactati-l pe Denis Trasca aici :https://www.facebook.com/denis.trasca

| Trasca_Denis_1990 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Nu, de ce ar fi clonat, eu sunt, ti-am scris si pe Facebook big grin