| Millionair3 a întrebat:

Sallut TPU! Am un opel vectra caravan din 1998.Si am si eu o problema am fost cu ea la un mecanic sa imi stranga frana de mana.M-a pus sa cumpar saboti noi nouti.Problema este ca tine foarte putin-cat de cat tocmai sus de tot la ultimul dinte..As vrea sa va intreb cine are sau a avut opel vectra daca imi poate spune si mie cum pot sa o strang si unde gasesc saboti sa i schimb sau sa i verific.Dar cel mai important cum o strang? Multumesc...

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Saboti gasesti la magazine de specialitate dupa modelul masinii si anul de fabricatie. Frana se regleaza sa tina la penultimul dinte. Cel mai bine ar fi daca ai putea sa ridici masina de spate.(sa poti regla si pozitia sabotilor-asta se face din spatele fiecarei roti din spate (stanga si dreapta). Trebuie sa te bagi sub masina si pe la jumatatea ei spre spate e un dispozitiv cu surub care uneste cele doua cabluri de frana,
stanga, dreapta. E putin mai complicat.
Du-te in service.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Frana de manase regleaza la 7 sapte dinti, este inutil sa-ti explic daca nu-i schimbi sabotii! Cei care scriu prostii pe aici le-as bloca contul, intelegeti voi mecanici de Duminica!