| iulianpuscasu a întrebat:

Saluate TPU! Am o problema cu un moped Tomos automatic ( http://mk-dark-dogs.mojforum.si/mk-dark-dogs-post-1347.h tml ) ca si cel din poza.Are 2 trepte de viteze si de un timp simt ca nu mai are vlaga in el....merge infranat, infundat schimba cam greu in deal de-abia urca si nu am 100 kg :)). Cand cobor la vale in motor se aude ca si cum s-ar roade 2 bucati de fier. Help nu stiu ce are.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da, ai dreaptate si stii foarte bnie, scuze m-am gandit la Tempes sau Travero de la Champion cand am citit moped si T la inceput nu stiu exact la ce m-am gandit atunci nu am fost foarte atent. La acela probabil ambreajul si ti-am spus cum il poti ferifica!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cel mai probabil rulmentii de la ambreaj sau rolele de la variator dar rolele extrem de rar fac zgomot, nu cred ca este de la variator. Eu as miza pe rulmentii de la ambreaj! Desfa capacelul acela de la pedala si misca de axul de la ambielaj si daca face zgomot sau are joc indiferent cat de putin clar rulmentii sunt!

| iulianpuscasu explică (pentru FurtunaDiesel):

Din cate stiu nu are variator....este cu lant

| iulianpuscasu explică (pentru FurtunaDiesel):

Multumesc ai funda! O sa il verific dar dupa il duc la un mecanic specializat...cel mai bine!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru iulianpuscasu):

Cu placere! Cel mai bine ar fi sa il duci daca nu ai cunostinte de mecanica, sa nu mai adaug ca pot aparea multe alte probleme ulterior daca treaba nu este facuta ca la carte!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru iulianpuscasu):

Da, ai dreaptate si stii foarte bnie, scuze m-am gandit la Tempes sau Travero de la Champion cand am citit moped si T la inceput nu stiu exact la ce m-am gandit atunci nu am fost foarte atent. La acela probabil ambreajul si ti-am spus cum il poti ferifica!