| stark1 a întrebat:

Acum cateva zile aveam masina parcata pe marginea carosabilului, urmand sa ma intorc, am dat sa plec luand stanga maxim si cand sa intorc a venit un autoturism cu viteza, mentionez ca masina nu a trecut decat circa 20 cm peste linia de separare a sensului de mers, ocolindu-ma, ulterior pierzand controlul masini si intrand cu ea in sant provocandu-i cateva daune...a venit politia la fata locului ..noi intelegandu-ne amiabil..land vina asupra prea.politistul spunand ca a fost vina mea deoarece nu am acordat prioritate. urmand sa platesc daunele provocate...intrebarea este, in cat timp trebuie sa platesc asta? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai facut o intelegere amiabila nu trebuie sa platesti tu reparatia masinii celuilalt, plateste societatea de asigurare la care ai facut tu RCA.

| Ykuzo a răspuns:

Îi dai asigurarea iar firma de asigurare suportă costurile. După ce i-ai dat asigurarea trebuie să îţi faci alta sau laşi maşina "acasă" până faci una nouă. Noua asigurare o să coste mai mult datorită daunelor provocate.
Pe lângă acest cost trebuie să plăteşti punctele de amendă care, din câte am înţeles sunt cam 90lei/punct. Citeşte legislaţia pentru mai multe detalii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii dai RCA si treaba lui, se descurca

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intelegerea amiabila se face la asigurare, aceasta urmand sa suporte daunele, in locul tau.
Tu nu ai de plata, decat daca ai primit amenda de la politie.

| stark1 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina mea nu a fost nici macar zgariata....si de aceea intreb, in cat timp va trebui sa ii platesc daunele suferite?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru stark1):

Trebuie doar sa participi la constatare, la asiguratorul tau.
Nu ai nimic de platit, pagubitul isi va face masina pe banii primiti de la asigurare.
Nu inteleg cum ai ajuns tu sofer, daca nu stii la ce e bun RCA-ul.

| stark1 explică:

Masina mea nu a fost atinsa...