| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac accident in trafic cu masina si eu sunt vinovat si cel pe care l-am lovit nu are asigurare rca sau nu vrea sa faca constatare amiabila cu mine atunci am dreptul sa chem politia la fata locului si sa nu ii platesc niciun ban pentru daune?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrea sa faceti o constatare amiabila inseamna ca respectivul este chiar prost sau neinformat, daca intra politia pe fir va fi amendat pentru lipsa asigurarii.
Fiind tu vinovat reparatia masinii celuilalt se face pe asigurarea ta si pe el nu-l afecteaza deloc, tu vei fi cel afectat la urmatoarea asigurare, intrand pe o clasa de malus si vei plati mai mult, de asemenea vei fi si amendat.
Sigur ca, daca nu vrea o constatare amiabila, va trebui sa anunti politia, pentru a obtine dovada de reparatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu e accident cu victime nu ai de ce sa chemi politia.
daca omul nu vrea sa faca amiabila te duci si raportezi accidentul la politie.

politia se cheama la locul accidentului daca sunt victime sau daca sunt multe masini implicate.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de gravitatea accidentului; dacă e o simplă tamponare, fără alte victime în afara mașinilor, nu e nevoie să chemi poliția - e suficient să mergi tu în 24 de ore la biroul accidente ușoare si să-l declari. Cu sau fără celălalt conducător auto dacă e prea căpos să se prezinte. Tu vei primi dovada pentru reparații, el (dacă nu vine) o mare amendă, dar și asigurarea RCA a ta ca să-și repare mașina.

| aditimus a răspuns:

Daca nu are asigurare tot tu esti vinovat.

https://asignet.ro/......urare-rca/

Daca nu face amiabila da poti chema politia sa faca un proces verbal.