| Cosmin18393 a întrebat:

Salut, al un Rockrider st100, acum ceva timp am făcut pană pe spate și am făcut-o singur. După ce am pus roata la loc am avut neplacerea sa observ in momentul in care schimb viteza pe pinionul întâi (cel mare) ca îmi cade lanțul. Am incercat sa regleze cablul care duce în acxul cu pinioane de pe roata din spate, nu știu cum se numește, dar tot degeaba. Cum as putea să repar?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Daca pe spate nu ai quick release, și problema a apărut de când ai făcut pana probabil că ai pus aiurea o șaibă sau ceva. Poate le-ai inversat.

Schimbătorul de pinioane se poate regla, are un șurub care împiedică schimbătorul să împingă lanțul peste pinioane. Sunt multe tutoriale pe YouTube, nu e complicat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VoidEternal):

Chiar si daca are quick release... o fi obosit lantul. Sa verifice si lantul daca nu cumva trebuie schimbat. Ah, da, si ST100 din ce vad n-are quick release decat pe fata.

| VoidEternal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Posibil, dar dacă problema a apărut fix după ce a dat roata jos, înseamnă că a montat-o aiurea la loc, deci probabil că nu e lanțul de vina. Ori nu a pus șaibele la fel, ori nu le-a pus deloc. La quick release nu avea cum să facă asta, că nu există nicio șaibă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VoidEternal):

Foarte probabil sa fie cum zici tu. Buba e ca am auzit de mai mult de un caz de Rockrider la care lantul era deja super-obosit dupa nici 500 de kilometri. Acum nah, o fi si schimbat aiurea vitezele ciclistii respectivi, ce sa zic, dar totusi.