| y11gen a întrebat:

Salut, am 13 ani, vreau sa dau de A1 in 2026, dar ma tot ingrijorez deoarece nu stiu cum o sa fac bani destui de un motor. Deabea mi-am convins parintii sa imi promita ca vor semna acordul pentru a incepe scoala moto, daca o sa le cer bani de permis sau de motor deja o sa ii supar.(ei crezand ca motocicleta este sinucidere curata)
Ce pot face pentru a strange destui bani pentru un motor(sh) si echipament?(bani de scoala am deja)

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu voi toti pustanii de ce preferati genul asta de motociclete care sunt niste motorete de fapt...
Tatal meu in tinerete a fost motociclist cu acte, facea parte din club de motociclisti si toate cele -a detinut motociclete cand altii nu aveau telefon fix in casa atat spun, cand aveam si eu figuri in cap de motor mi-a zis "vezi-ti de treaba, sunt atatea masini si o vei pati", am inteles asta si m-am axat doar pe masini!
Sfatul meu lasa-ti motoarele pentru competitii si pentru mers pe munte si off-road, pe sosea motocicleta reprezinta un pericol in ambele sensuri >atat pentru ceilalti participanit la trafic cat pentru cel de pe motor.
Dar cum unii se cred doar soferi profesionisti pe aici desi ei merg pana la LIDL cu masina si inapoi, o sa imi iau hate.
Ca nu are masina feelingul "motorului" asa o fi, dar prefer sa am stabilitatea celor 4 roti si nu a 2 rotiwinking

| darrio2007 a răspuns:

„deja o sa ii supar.(ei crezand ca motocicleta este sinucidere curata)"
Nici nu stii câtă dreptate au.
Dar e alegerea ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa te ingrijorezi numai de scoala, ca aia este importanta acum si in urmatorii 5 ani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ai strans banii de scoala ii strangi si pe aia de motor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta pe care o ai nu motocicleta trebuie sa fie prioritate ci scoala, si intr-adevar este periculos in România sa conduci motociclete ca multi sunt accidentati de soferii care conduc masini si care nu respecta deloc legile de circulatie, sau daca ai boala vitezei scapi motorul de sub control si intrii in zid sau in stilp, nu ai deunde sa stringi la varsta ta bani de motocicleta, la 16 ani te poti angaja si stringi din salariu daca vei putea.

| berges234 a răspuns:

Pai din moment ce o sa ai 16 ani, te poți duce la munca, și pe lângă asta ai și bursa