| Blakc a întrebat:

Salut, am 17 ani jumătate, mai precis o sa fac 18 în ianuarie și vreau sa dau testul de permis auto. Am înțeles că pot da sala înainte de împlinirea vârstei de 18, cam cu câte luni pot?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit, ambele probe (teoretica si practica) se pot sustine doar dupa 18 ani.
Doar scoala de conducere o poti incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Scoala de soferi se poate incepe cu maxim 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.
Dar examenul de permis pentru sofat, se da cand ai implinit deja 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti da niciun examen inainte de 18 ani. maxim poti incepe scoala de soferi la 17 ani si 9 luni

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu poti da examenul (nici sala nici proba practica) inainte de a implini 18 ani. Poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte de a implini 18 ani deci in cursul lunii octombrie.

| RaduMihaiRadu a răspuns:

La ceea ce au spus colegii, nu uita ca la examen ai nevoie de buletinul actualizat. Expira in momentul in care faci 18 ani