| skary a întrebat:

Salut, am 17 ani si vreau sa stiu daca pot sa dau de permis la varsta aceasta deoarece am auzit ca s-ar putea sa pot dar cu un adult in dreapta

6 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Daca vrei permis la varsta asta, muta-te in Italia ca acolo se da permisul de conducere de la varsta de 17 anirolling on the floor

| alexandra63 a răspuns:

Parea mea e de cat sa dai 2-3 mii de euro pe una de sub B1 mai astepti cateva luni faci scoala de soferi si dupa ce implinesti 18 ani dai examenu si de aia 2-3 mii iti iei o masina pentru B1 s o tii cativa ani....ps. daca ai rabdare castigi mai mult

| sloimi a răspuns:

Art. 33
(1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
=============================
l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;
====================================
In traducere libera, in Romania nu poti conduce sub 18 ani un autoturism pentru care iti trebuie categoria B, nici chiar cu un adult in dreapta.In schimb poti obtine subcategoria B1, ceea ce-ti da dreptul sa conduci unele autoturisme cu masa proprie intre 400 si 550 kg. O asemenea masinuta noua este 12 mii euro iar second o poti gasi de pe la 2 mii euro.

| Robertty a răspuns:

Scoala de soferi o poti face acum numa ca examen poti da dupa ce implinesti 18 ani!

| Mitza91 a răspuns:

Ceea ce doresti tu se numeste subcategoria B1 si se poate obtine la 16 ani.

| SuGeAk a răspuns:

Cica am auzit k poti sa conduci daca ai pe cineva cu permis langa tine. atunci tu nu ai nevoie de permis laughing)