| PotatoeCreed a întrebat:

Salut.Am 14 ani și ma tot gândeam la ce vreau sa ma fac când voi fi adult. M-am decis ca vreau sa fiu la o companie de jocuri. Nu prea am multa cunoaștere despre ce se întâmplă acolo, dar știu ca e vorba de IT. Cum as putea învață programare și sa ajung unde mi-as dori big grin? As vrea la o companie de jocuri deoarece am auzit ca e bine plătit și sunt pasionat de jocuri.

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Frumos vis! Si poate deveni realitate intr-o zi daca asta va fi ceea ce-ti doresti cu adevarat, insa tine cont de urmatoarele:
- esti inca foarte tanar si, fiind tanar, aspiratiile tale in legatura cu o cariera pe care o poti urma sunt foarte schimbatoare, de la luna la luna.
-cand vei intelege cateva denumiri de job-uri in domeniul PC Games, in toata esenta lor, atunci poti spune ca esti pe drumul cel bun. Acum esti? Intelegi ce inseamna: Social Media Strategist, Game Server Engineer, Gaming Expert, Researcher etc? Daca raspunsul e nu, mai asteapta cativa ani.
- daca esti pasionat de jocuri, tine minte ca poti incepe de pe acum sa te informezi de toata munca si informatiile din SPATELE unui joc. A te "juca" jocuri pe calculator te face doar un simplu user. A intelege ce e un bug, cum ar putea fi rezolvat, cine sunt creatorii jocului, ce fac, cu ce soft-uri lucreaza, ce se poate realiza cu acele soft-uri etc. - toate aceste lucruri te ajuta sa-ti formezi o idee mai buna despre jocuri din perspectiva unui viitor angajat in domeniu.
-majoritatea celor care lucreaza in domeniu sunt cu adevarat pasionati si pentru multi, nu conteaza faptul ca sunt platiti bine, ci banii alearga dupa ei. Expertii PC Game sunt resurse valoaroase in sine, nu sunt angajati. Ia aminte ca pentru acest domeniu, vei invata toata viata, nu doar anii de scoala, ci si anii in care vei fii angajat.
-chiar daca vei dori peste cativa ani sa te angajezi in domeniu sau dorintele ti se vor schimba, ia aminte ca orice munca, facuta cu pasiune si indemanare, este nu numai placuta, dar si destul de grea. Si tocmai acest lucru iti aduce bani: faptul ca inveti in fiecare zi si depui eforturi sustinute si constante in drumul tau spre succes.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la un liceu cu profil mate info... apoi la o facultate profil it si iesi programator. Simplu

| sierra1 a răspuns:

Termină liceul, înscrie-te la facultate și dacă tendința se păstrează, va fi o facultate în domeniul IT. Apoi vezi ce firme "de jocuri' sunt pe piață și au nevoie de tine. Răspunsul îl ai peste vreo 4-6 ani.

| RocketStarStar92 a răspuns:

Pentru asta trebuie sa stii programare, matematica si fizica. Poti incepe de acum sa inveti un limbaj de programare (de exemplu C++) si cu suficient efort, vei fi capabil sa iti programezi propriile jocuri inca din liceu. Pentru a fi game developer, nu trebuie sa iti placa doar rezultatul final, ci intregul proces.