| andreimpwr a întrebat:

Salut, am 19 ani si vreau sa- mi achizitionez prima masina! Prefer sa intreb mai intai pentru a nu intampina multe probleme pe parcurs, mereu am preferat masinile clasice marca BMW, as dori un e39 tds 525, dar nu stiu exact ce tip de motor la acest model este mai bun.Mi-ar place si un e60 2.0tdi...sau un e46 320tdi. Astept sfatul dvs, multumesc!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai bani cumpara bmw

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand o masina super ieftina si locala, pentru ac esti inecpator si in primul an, cu siguranta o vei busii.
Un BMW costa de 3-4 ori mai mult reparatia, fiind o masina de lux si europeana.
Din toate punctele de vedere este mai convenabil un Logan, sau orice este ieftin si local, macar pentru 1-2 ani, pana capeti experinta.
Recomand masinile de capacitate cilindrica foarte mica, care au consum de benzina foarte mic si evident sunt usor de parcat, de strecurat in trafic si ieftin de intretinut.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Oscilezi intre masini de 1500 si 6000 euro... Cum ai vrea sa le comparam?
Eu iti recomand sa incepi cu e39, ca e ieftin, si daca e ceea ce iti doresti, vei fi foarte atasat de ea.

| Sofer a răspuns:

Alege bmw e46 320d 2.0 150 cp de preferat sa fie din anul 2004 si sa fie euro4.

| ywar a răspuns:

La 19 ani, masina cu motor de 2l sau 3l? Ce-ti trebuie tie? Ce sa-ti spun? Poate te grabesti si noi te retinem...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un Logan 15 dci sau 1.6 mpi, sunt foarte fiabile, dar tu ai zis ca preferi BMW. Un Seria 5 e60 cu motor M47 e foarte ok, un Bmw Seria 3 Cu motor 2000 benzina aspirat din 2004 sau un 2000 diesel din 2004. Ar mai fi foarte bun (Daca ai bani) un Seria 5 e61 din 2010 3000 diesel. Foarte fiabile sunt motoarele de 3000 de la bmw pentru ca sunt 6 in linie asta trebuie sa iei in calcul daca iti iei un 3000 de la bmw. Sper ca te-am ajutat cu ceva. ✌

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Motorul ca motorul, dar cand te gindesti cit te costa o revizie la un service serios sau o placuta de frina, un capat de bara, un far, o bucsa...

| andreimpwr explică (pentru anonim_4396):

Un răspuns foarte bun, multumesc frumos, voi tine cont de sfaturi!

| popescuionut56 a răspuns:

Si eu mi-am luat bmw prima data ca mi-a placut, dar intr-adevar am avut cateva mici incidente din cauza ca are tractiune spate.Eu zic sa iti iei mai tarziu.