| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Am 30 ore de condus(adică toate ședințele facute, imediat am orasu) dar am o problema mare.
Când schimb benzile nu ma uit de fiecare data în oglinda dintr-o data parca uit sa ma uit, când schimb banda la fel.

E menit sa nu fiu șofer sau doar sa am o problema la creierhee hee

4 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Relaxeaza-te cand conduci si gandeste mereu ce ai de facut, si fa totul corect.
Scoala de soferi nu te face sofer, asta devi in timp, prin experienta.
Cele mai importante sunt deprinderile si manevrele care le inveti si le practici in scoala.
Daca o sa ai deprinderi gresite, asa vei conduce toata viata.
(de exemplu: piciorul stang deasupra pedalei de ambreiaj, scoaterea la liber atunci cand cobori, nesemnalizarea, neasigurarea).
Totul depinde de tine, doar nu uiti sa te asiguri. Gandeste-te ca poti face accidente, sa omori oameni din orice greseala.
Gandeste! Executa!
Tu spui creierului si masinii ce sa faca, nu ea te conduce pe tine.
Bafta!

| cristi202 a răspuns:

Raspunsul la intrebare il vei afla dupa inca un set de ore petrecut la volan. Daca e o problema a creierului, in timp, prin exercitiu, va trece. Pentru ca ceea ce stii bine acum, va intra in instinct, si creierul nu va mai fi asa solicitat (orice proces de invatare suprasolicita creierul), si va putea sa se axeze pe ce mai are de invatat si care nu a functionat datorita suprasolicitarii lui. Iar daca nu reusesti sa treci peste, ceea ce nu cred, atunci e clar ca nu esti menit sa fii sofer.
Eu merg cu bicicleta foarte mult. Si cred ca nu sunt menit sa fiu sofer. Cunosc foarte bine regulile de circulatie, trebuie sa le cunosc, atit pentru mine ca biciclist, cit si pentru soferi, ca sa stiu intentiile si reactiile lor, sa pot prevedea miscarile lor, dar, cum tu ai problema cu asigurarea la schimbarea benzii, asa eu am o problema cu indicatoarele. Sunt atit de atent la trafic incit las indicatoarele la o parte. Nu pot sa ma uit si la ce e pe sosea, si ce e prin copaci sau pe pereti happy. Experienta de 30 de ani m-a facut sa pot observa tot ce misca in jurul meu, chiar si in spate, simt masinile chiar daca nu le aud, avand casti cu muzica in urechi, si sa reactionez rapid in caz de nevoie, dar arareori vad indicatoarele. Si am vrut sa le vad, sa fiu atent si la ele, in caz ca vreau sa iau la un moment dat carnetul de sofer. Sa fie pentru ca nu e ceva necesar acum? Posibil. Creierul meu de regula da la o parte lucrurile inutile, uit acele lucruri de care nu am nevoie, si de aceea si am o memorie foarte buna, ca nu e incarcata cu nimicuri. Dar nu voi stii sigur decat cand ma voi urca la volan. Oricum mi se pare ca sunt prea multe de facut in acelasi timp, si atentie la masinile din jurul tau, si atentie la drum sa nu dai in gropi, si la pietoni si biciclisti,, si la semafoare, si indicatoare. Si o singura greseala, neatentie, te poate costa mult.

| Violleta2022 a răspuns:

ESte obligatoriu si eliminatoriu sa te asiguri cand schimbi benzile, uitandu-te in oglinzile din lateralul masini cat si peste umar.
Da, exista o sansa sa nu poti fii sofer, ca nu toata lumea este nascuta cu abilitatea asta.

| Lukaas01 a răspuns:

Sal,
Nu ai nici o problemă cu creierul, va trebui să mai exersați in a conduce, nimeni nu s-a născut șofer.
Succes