| Strepix a întrebat:

Am achiziționat recent un Audi A4 B7, nu cred ca e relevant insa înainte, spre seara, când ma uitam în oglinzile retrovizoare exterioare se făcea un efect cinematic, adică ca si cum oglinda ar avea un filtru, se vedea altfel decât în realitate, frumos. Acum cand ma uit în ele se vede totul normal. Aveți idee cum se numește ce spun eu si cum pot obține inapoi?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aseară, ai luat ceva la bord?

| OldSoul a răspuns:

Se numesc oglinzi heliomate/electrocomate.

| NoisyLight a răspuns:

Sunt oglinzi electrocromatice. Doar noaptea ai parte de efectul ăsta. Când farurile celui din spate sunt prea puternice ele își reduc puterea de reflexie în mod automat, cu ajutorul unui senzor de intensitate luminoasă.

| Strepix explică (pentru NoisyLight):

Nu noaptea, ci spre seara, când apune soarele sa zic asa, se crea un efect cinematic in oglinzi. Mai exact bătea soarele în oglinzi atunci. Imi pare rau ca n am facut o poza. Poate ceva antiorbire? Habar n am.

| NoisyLight a răspuns (pentru Strepix):

Da, se întâmplă și în cazul ăsta, fiindcă razele soarelui la apus/răsărit bat mai mult pe direcție orizontală. Acesta este rolul oglinzilor electrocromatice, de anulare a efectului de orbire.