| Ionutz_Costin_1989 a întrebat:

Salut.am achizitionat un megane 2, am facut un drum de cam 100 km cand am ajuns am oprito, la vreo 20 de min cand am vrut sa o pornesc nu a mai pornit am pornit-o inpinsa.am ajuns acasa tot la fel nu pornea se auzea un tacanit se aprindeau toate becurile in bord dar nimic, am lasat-o asa pana a doua zi.am incercat din nou a doua zi si a pornit.din ce am intrebat si eu cred ca este de la electromotor.de la baterie sigur nu este. astept parerile voastre voastre.Multumesc

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, exista doua categorii de soferi:
-aia care isi dau seama ce se intampla cand invart cheia si nu porneste (ma rog, care apasa butonul, in cazul de fata)
-aia care zic simplu ca n-a pornit, si ar trebui sa mearga direct la service.
Prima categorie mai are de ce sa ceara sfaturi, au sanse chiar sa se ocupe singuri de problema.
Daca vrei sa intri in prima categorie:
1. zi-ne si noua ce s-a intamplat, a invartit electromotorul si nu a pornit motorul, sau nici n-a invartit?
2. daca nu e de la electromotor, Megane 2 are multe motorizari, pe benzina, benzina+gpl si diesel. Toate sunt diferite, deci defectele nu sunt aceleasi, la toate Megane-urile.

| Ionutz_Costin_1989 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina este diesel 1.9, nu a invartit deloc doar se auzea un tacanit se aprindeau becurile in bord si revenea la normal.