| FORMULADTI a întrebat:

Salut,am asa o problema la scuter: Azi i-am facut motorul nou.L-am pornit merge totul struna(scuter Piaggio vespa et 2(50 cm3 2 tacte) ) Deci mergea struna, pina i-am pus toba de esapament a lucrat vr-o minuta 2 si s-a oprit brusc facind 2 buhnituri. Apoi am scos toba, i-am dat de pedala si nimic.i-am schimbat bugia a lucrat 3 secunde si iar s-a oprit.Si iar bugia uda leoarca. Ce poate fi? OFER FUNDA! Parerea mea este ca este inecat, am scos muzicuta si are ft multa benzina acolo desupt. Ce poate fi?sad FUNDA

5 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Ce înseamnă "tacte", "pina", "vr-o", "facind", "buhnituri", "bugia" şi "desupt"? big grin big grin big grin
Lăsând la o parte faptul că probabil nu porneşte din cauza gramaticii, nu mai accelera de 5-6 ori când dai la pedală înainte de pornire, că de-aia se îneacă... După ce porneşte, ţine-l accelerat doar la jumate, vreo cteva minute, până se curăţă, apoi lasă-l la ralanti. Repetă operaţia de câteva ori. Apoi o să pornească la prima.

| angel74dm a răspuns:

Îmi pare rău, nu sunt profesor de limba română, dar atâtea greşeli într-un text de câteva rânduri mi se pare aberant... Plus că "bujie" tu eşti ferm convins că se scrie "bugie", de-aia ai scris de 2 ori la fel. Nemaivorbind de faptul că "mizerabel" din al doilea comentariu se scrie "mizerabil" în aceiaşi limbă română...
Revenind la tehnica mea moto, ceva-ceva mă pricep, având în vedere că ţi-am dat un sfat. Totuşi, dacă persistă aceiaşi problemă, dă jos toba înapoi să vezi dacă funcţionează fără ea, şi dacă da, atunci toba e de vină, ori e înfundată, ori prost construită...

| KaPy2 a răspuns:

S-a înecat...
Scoate-i bujia dai vreo 4-5 pedale sa arunce benzina dinauntru, curățai toba sa nu ai probleme și va merge struna happy

| FCSB24 a răspuns:

Reglajele de aer si benzina :X

| Ovidiu_Alex_1989 a răspuns:

Este inecat si eu am patit... Nu`ti face grij.